МААЕ

Сподели со своите пријатели

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) соопшти дека може да потврди дека нема штета на иранските нуклеарни локации, откако иранската воздушна одбрана беше активирана над Исфахан и извештаите за експлозии во областа, каде што се наоѓа голема воздушна база, проектил производствен комплекс и неколку нуклеарни локации. Loading… Неименуван американски функционерПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иран има доволно ураниум збогатен до 60 проценти чистота, приближно со големина на три нуклеарни бомби, како што е дефинирано од Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), и сè уште ја опструира агенцијата за клучните прашања, покажуваат доверливите извештаи на МААЕ. Loading… Залихите на ураниум во Иран збогатен до 60Прочитај повеќе

gray concrete towers under white clouds and blue sky during daytime

Сподели со своите пријатели

Русија гради повеќе нуклеарни реактори од која било друга земја во светот, објави Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ). Loading… Податоците од Информацискиот систем за енергетски реактори (ПРИС) покажуваат дека од вкупно 58 нуклеарни реактори кои моментално се градат ширум светот, 23 од нив ги гради Русија, пренесе Тас. „ИнтересноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од оштетената јапонска нуклеарна централа Фукушима, започна третото испуштање на 7.800 тони прочистена радиоактивна отпадна вода во океанот. Loading… Јапонските власти рекоа дека две претходни изданија поминаа без проблем, објави АП. Операторот на фабриката, ТЕПКО, наводно, испуштил 7.800 тони пречистена вода во секое од претходните изданија и планира да испуштиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светот не смее да си дозволи неуспех со Иран, како што се случи во случајот со Северна Кореја, која ја протера Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) и разви нуклеарно оружје, изјави главниот директор на Агенцијата Рафаел Гроси. Loading… Агенцијата нема пристап до Северна Кореја откако Пјонгјанг ги протера нивнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) соопшти дека руската страна ја информирала дека нивото на радијација во нуклеарната централа во Запорожје е нормално. Loading… Руската мисија во меѓународните организации со седиште во Виена, исто така, ја информираше агенцијата дека НЕ ​​Запорожје има доволно резерви на дизел гориво за да работиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Персонал на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) откри мини во окупираната нуклеарна централа Запорожје, изјави вчера шефот на агенцијата Рафаел Гроси. Loading… „Експертите на МААЕ забележаа противпешадиски мини на периферијата на локацијата на нуклеарната централа Запорожје“, рече Гроси, додавајќи дека мините биле забележани во неделата. „Тимот на МААЕ претходноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Директорот на Меѓународната агенција на ОН за нуклеарна енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, денеска се сретна со жителите во областа СИ Фукушима, загрижени за безбедноста на планот на јапонската влада да испушти прочистена радиоактивна вода од уништената нуклеарна централа Фукушима во океанот. Loading… Во планот за испуштање радиоактивна вода од Фукушима,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јапонија доби одобрение од Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) во вторникот за планот за ослободување на прочистената радиоактивна вода од нуклеарната катастрофа во Фукушима во океанот, и покрај силното противење од Пекинг и локалните организации. Loading… По двегодишна проценка, агенцијата на Обединетите нации заклучи дека планот на Јапонија еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Директорот на Агенцијата за атомска енергија на ОН најави дека приоритет на неговата посета на нуклеарната централа Запорожје е да обезбеди вода за ладење на реакторот и дека во тој случај електраната би можела безбедно да работи „некое време“. Loading… Според Ројтерс, Рафаел Гроси од Меѓународната агенција за атомска енергијаПрочитај повеќе