Иран: Ставот на МААЕ за нуклеарната операција на фабриката Фордо не е точен

Сподели со своите пријатели

Иран денеска објави дека ставот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) за нуклеарната работа во фабриката за збогатување гориво Фордо е неточен.

Loading...

„Интерпретацијата на инспекторите на МААЕ беше неточна. Истиот ден доставивме објаснување до МААЕ“, изјави шефот на иранската организација за атомска енергија, Мохамад Еслами, пренесува новинската агенција Мизан.

Нуклеарното тело на ОН во средата го критикуваше Иран за непријавената промена во меѓусебното поврзување помеѓу две групи напредни машини кои збогатуваат ураниум до 60 проценти чистота во неговата централа Фордоу, велејќи дека тие биле „поврзани еден со друг на начин кој е различен од начинот на работа на Иран“.

МААЕ ја откри промената за време на ненајавена инспекција на 21 јануари во фабриката за збогатување гориво во Фордо, ископана во планина, откако Иран рече дека ќе го зголеми збогатувањето, според Ројтерс.

Фордо е нестабилна област, затоа збогатувањето ураниум е забрането со нуклеарниот договор од 2015 година.

Откако земјите на ОН воведоа санкции против Иран во 2018 година и се повлекоа од договорот, Иран прекрши многу од ограничувањата предвидени во договорот, а дијалозите за ново „оживување“ на договорот престанаа во септември.