Макрон ги потврди плановите за телефонски разговор со Путин

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон потврди дека има намера да разговара по телефон со неговиот руски колега Владимир Путин, но исто така посочи дека најпрво би сакал да разговара со украинскиот претседател Володимир Зеленски и генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси.

Loading...

„Не сум разговарал со Путин со недели. Ќе разговарам повторно со него откако ќе имам можност да разговарам со генералниот директор на МААЕ и со претседателот Зеленски“, рече Макрон во интервју за ТВ каналот TF1. Агенцијата ТАС С.

Францускиот лидер рече дека главната тема на неговиот можен разговор со Путин ќе остане иста, а тоа е „нуклеарната безбедност на цивилната инфраструктура во Украина, особено во нуклеарната централа Запорожје“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Место каде времето застанало: Советски град на Северниот пол стана магнет за туристи (ФОТО)

„Франција од самиот почеток ги поддржа напорите на МААЕ да го спречи конфликтот да создаде прекумерни закани за овој тип на инфраструктура, за да спречи тажни последици“, додаде претседателот.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.