Руси: Украински дрон се урна во близина на најголемата нуклеарна централа во Европа

Сподели со своите пријатели

Украински дрон се урна во близина на окупираната нуклеарна централа Запорожје, јави новинската агенција РИА на рускиот режим, повикувајќи се на изјава на руски офицер.

Loading...

Денеска, да потсетиме, шефот на Агенцијата за атомска енергија на ОН треба да ја посети Русија за да разговара за безбедноста на таа нуклеарна централа.

Рафаел Гроси, шеф на Меѓународната агенција за атомска енергија, денеска треба да пристигне во руската ексклава Калининград.

Посетата треба да дојде една недела откако тој ја посети нуклеарната централа Запорожје во јужна Украина, која е под контрола на руските сили уште од првите недели од војната.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шолц одби да испрати оружје во Украина: „Нема шанси, не сакаме војна“

Инаку, тоа е најголемата нуклеарна централа во Европа.

МААЕ бара демилитаризирана зона околу нуклеарната централа

Според руски воен офицер цитиран од РИА, беспилотно летало од полско производство тешко повеќе од два килограми се урнало во близина на електраната.

Агенцијата не соопшти кога се случила наводната несреќа.

Гроси, да потсетиме, се залага за демилитаризирана зона околу најголемата нуклеарна централа, околу која од почетокот на руската окупација во неколку наврати паднаа гранати.

Loading...

Русија и Украина меѓусебно се обвинуваат за гранатирање на областа на нуклеарната централа.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.