Иран: По грешка збогативме ураниум на многу високо ниво, тоа е мала количина

Сподели со своите пријатели

Шефот на иранската нуклеарна програма денеска го минимизира мислењето на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), која оцени дека нивоата на високо збогатен ураниум пронајдени во Иран се речиси доволни за развој на нуклеарно оружје.

Loading...

„На едно од спроведените тестови беше откриено мало нишање, но тоа не можеше да се види ниту со микроскоп“, рече Мохамад Еслами во Техеран.

Во писмото од 20 февруари, Иран ја информира МААЕ за „можноста од мали и ненамерни флуктуации во процентот на збогатување во ноември“.

„Може да е грешка или намерно“

Ураниумот имаше ниво на чистота од 83,7 отсто, нешто под 90 отсто потребни за производство на нуклеарно оружје, соопшти МААЕ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Мелони по поразот на нејзината партија: „Не можам ни да се напијам бидејќи трае постот“

Со години, западните земји се сомневаат дека Иран прави нуклеарна бомба, но Иран одговара дека развива чисто цивилна програма.

Трагите се пронајдени во јануари при проверка на објектот на локалитетот Фордоу, каде се произведува ураниум со чистота од 60 проценти. Шефот на МААЕ, Рафаел Гроси, вчера за прв пат потврди дека ураниумот има ниво на чистота од 83,7 отсто.

„Можете да го направите тоа по грешка или намерно“, рече висок дипломат кој внимателно ја следи иранската нуклеарна програма.

Слични промени се случија во процесот на збогатување ураниум во други земји, но во случајот со Иран „се случи навистина голем скок“ од 60 на речиси 84 отсто, рече тој.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бројот на барања за азил во ЕУ се приближува до бројот од врвот на миграциската криза

Пронајдена е многу мала количина

Сепак, досегашните анализи покажаа дека е пронајдена само многу мала количина од 83,7 отсто збогатен материјал, рече дипломатот.

Во 2015 година, во договор со светските сили, Иран се обврза да ја ограничи својата нуклеарна програма во замена за укинување на санкциите.

Договорот требаше да го спречи производството на нуклеарно оружје во Исламската Република.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп еднострано ги повлече САД од договорот во 2018 година, на што Техеран одговори со проширување на својата програма за збогатување ураниум и ограничување на инспекциите на МААЕ.

Преговорите за заживување на нуклеарниот договор се во застој со месеци.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Еве зошто Америка нема да го нападне Иран - еден генерал го победи Пентагон