МААЕ (Page 3)

Сподели со своите пријатели

Иран денеска објави дека ставот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) за нуклеарната работа во фабриката за збогатување гориво Фордо е неточен. Loading… „Интерпретацијата на инспекторите на МААЕ беше неточна. Истиот ден доставивме објаснување до МААЕ“, изјави шефот на иранската организација за атомска енергија, Мохамад Еслами, пренесува новинската агенцијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во близина на украинската нуклеарна централа Запорожје, која е под руска окупација, одекнале силни експлозии, соопшти агенцијата за нуклеарна енергија на ОН МААЕ. Loading… Рафаел Гроси, претседателот на МААЕ, кој ја посети Украина минатата недела, изјави дека вчера Агенцијата забележала силни експлозии во близина на најголемата нуклеарна централа во светотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нуклеарната централа во Запорожје сѐ уште е во опасна ситуација, изјави шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси. Loading… Гроси изјави за Би-Би-Си дека се обидува да преговара за безбедна зона околу централата, но рече дека ризикот останува. „Ние сме под огромна опасност. Има нешто што можемеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Посредувањето во воспоставувањето безбедна зона околу нуклеарната централа Запорожје во Украина, под руска контрола, станува сè потешко поради мешањето на војската во преговорите, изјави денеска шефот на агенцијата за нуклеарен мониторинг на ОН. Loading… Во март, руските сили ја зазедоа најголемата нуклеарна централа во Европа, Запорожје. Електраната од советската ераПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон потврди дека има намера да разговара по телефон со неговиот руски колега Владимир Путин, но исто така посочи дека најпрво би сакал да разговара со украинскиот претседател Володимир Зеленски и генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси. Loading… „Не сум разговарал соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси утре ќе ја посети Русија за да разговара за создавање безбедносна зона околу нуклеарната централа Запорожје, објави денеска РИА Новости, повикувајќи се на постојаниот руски претставник во меѓународните организации во Виена, Михаил Улјанов. Loading… Руските сили ја презедоа контролатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претставниците на набљудувачката организација за атомска енергија на Обединетите нации го напуштија Иран во понеделникот по разговорите со шефот на организацијата за нуклеарна енергија на земјата, објави иранската новинска агенција ИСНА. Loading… Агенцијата не соопштува ништо за тоа дали двете страни разговарале за застој на преговорите поради траги од ураниумПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија, Рафаел Гроси, изјави дека ќе вложи максимални напори да ја запре нуклеарната програма на Северна Кореја. Loading… Гроси рече дека ја споделува загриженоста на меѓународната заедница за севернокорејското нуклеарно прашање, соопштија од претседателскиот кабинет на Јужна Кореја. Гроси го посети Сеул наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Директорот на Агенцијата за атомска енергија на Иран, Мохамад Еслами, денеска најави дека претставниците на Меѓународната агенција за атомска енергија на Обединетите нации (МААЕ) задолжени за нуклеарен мониторинг ќе го посетат Иран во наредните денови, откако МААЕ објави минатиот месец дека Иран збогатува ураниум. Loading… Се надеваме дека посетата наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во нуклеарната централа Запорожје нема и никогаш немало тешко оружје, а тоа можат да го потврдат инспекторите на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) во тамошната мисија, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Loading… Коментирајќи ја забелешката на францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека постои договор за отстранување наПрочитај повеќе