МААЕ (Page 5)

Сподели со своите пријатели

Управното тело на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) усвои резолуција со која бара Русија да ја прекине окупацијата на нуклеарната централа Запорожје во Украина, пренесува Ројтерс. Loading… Ова е втора резолуција усвоена од МААЕ од почетокот на рускиот напад врз Украина и содржината е слична, иако првата резолуција бешеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) предупредува дека Иран збогатил ураниум многу повеќе од нивото договорено во договорот од 2015. Loading… Дали земјата наскоро ќе може да изгради нуклеарна бомба? Дали иранската нуклеарна програма сè уште служи за воени цели? Таа претпоставка ја сугерира извештајот на Меѓународната агенција за атомскаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова го обвини Западот дека врши притисок врз мисијата на МААЕ во електраната, пренесе РИА Новости. Loading… Таа исто така рече дека Украина ги координира нападите врз објектот со помош на САД и другите западни земји. Захарова изјавила дека Русија ѝ доставилаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Директорот на Меѓународната агенција за нуклеарна енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, изјави дека не може да утврди кој ја гранатирал нуклеарната централа Запорожје. Loading… Рече дека тоа не може да го утврди и дека немаат средства за тоа. „Како што знаете, ќе треба да ја надгледувате воената операција во регионот. ТоаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за одбрана тврди дека украинските војници се обидуваат да ја заземат нуклеарната централа Запорожје, најголемата нуклеарна централа во Европа. Loading… „Денеска, околу шест часот наутро по московско време, украински војници со две диверзантски групи, вкупно 60 членови со седум бродови, упаднаа на брегот на регионот Каховна, кој сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските власти денеска ја обвинија Русија дека извршила артилериски напади врз Енергодар, градот во кој се наоѓа нуклеарната централа Запорожје, на денот кога таму требаше да пристигне мисијата на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ). Loading… „Русите вршат артилериски напади на рутата по која мора да оди мисијата на МААЕПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) продолжува да ја посетува нуклеарната централа Запорожје, и покрај извештаите за бомбашки напади, изјави генералниот директор на организацијата Рафаел Гроси. Loading… „Имаше воени активности, исто така утрово, пред неколку минути, но ние не застануваме“, изјави Гроси на новинарите во градот Запорожје, пред да заминеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мисијата на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) пристигна во средата во украинскиот град Запорожје, од каде се упатува кон нуклеарната централа која е под руска окупација. Loading… Мисијата на МААЕ, на чело со шефот на организацијата Рафаел Гроси, има намера да изврши увид во централата на електраната во Запорожје,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија ќе ја гарантира безбедноста на мисијата на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) во областите контролирани од руските сили околу нуклеарната централа Запорожје во близина на градот Енергодар, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Loading… – Сè уште веруваме дека сите земји треба да продолжат да вршат притисокПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Висок руски дипломат денеска изјави дека Москва ја поздравува претстојната мисија на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) во нуклеарната централа Запорожје во источна Украина, која беше окупирана од Русија, пренесе РИА Новости. Loading… Михаил Улјанов, постојаниот претставник на Русија во меѓународните организации во Виена, рече дека Русија дала значаенПрочитај повеќе