МААЕ (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Меѓународната агенција за атомска енергија на ОН соопшти дека има значително несовпаѓање во податоците за нивото на водата на пробиената брана Каховка, која се користи за ладење на реакторите на електраната Запорожје. Loading… Генералниот директор Рафаел Гроси рече дека му е потребен поголем пристап до централата бидејќи мерењата што гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) ќе го зголеми бројот на своите инспектори во нуклеарната централа Запорожје, по експлозијата во хидроцентралата Каховка, изјави генералниот директор на агенцијата Рафаел Гроси во интервју за РИА Новости. Loading… Тој објасни дека по пробивот на станицата, која се наоѓа на Днепар, МААЕ го следиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Обединетото Кралство денеска објави дека ќе обезбеди дополнителни 750.000 фунти (932.475 долари) за финансирање на Меѓународната агенција за атомска енергија на ОН (МААЕ) и за поддршка на вмешаноста на МААЕ во нуклеарната безбедност во Украина. Loading… Украинската нуклеарна централа Запорожје, најголемата во Европа, се снабдувала со вода за ладење наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) оцени дека „нема непосредна нуклеарна опасност“ за нуклеарната централа Запорожје по оштетувањето на браната Каховка на реката Днепар во јужниот дел на Херсонската област под руска окупација. Loading… Со таа проценка се согласуваат и руските власти кои ја контролираат централата, додека украинските власти предупредуваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Употребата на муниција со осиромашен ураниум не претставува директна радиолошка закана, изјави генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси. Loading… – Важно е да се разбере дека тоа не создава непосредна радиолошка опасност, за разлика од она што можевме да го имаме во Запорожје. Тоа еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украински дрон се урна во близина на окупираната нуклеарна централа Запорожје, јави новинската агенција РИА на рускиот режим, повикувајќи се на изјава на руски офицер. Loading… Денеска, да потсетиме, шефот на Агенцијата за атомска енергија на ОН треба да ја посети Русија за да разговара за безбедноста на таа нуклеарнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси денеска треба да ја посети нуклеарната централа Запорожје. Loading… Во пресрет на посетата тој ја опиша ситуацијата во најголемата европска нуклеарна централа како многу опасна. Тој рече дека неговите напори за постигнување договор за заштита на нуклеарната централа сè уштеПрочитај повеќе

nuclear waste, radioactive waste, repository

Сподели со своите пријатели

Инспекторите на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), надзорното тело на ОН, открија дека околу 2,5 тони природен ураниум исчезнале од либиското наоѓалиште кое не е под контрола на привремената влада. Loading… Инспекторите на МААЕ „откриле дека 10 буриња со приближно 2,5 тони природен ураниум во форма на концентрати наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Управниот одбор на Регулаторната управа за нуклеарна енергија на Обединетите нации, составена од 35 администратори, денеска го поддржа реизборот на директорот Рафаел Гроси, кој ќе го отслужи четвртиот мандат на чело на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), изјавија дипломатите по состанокот зад затворени врати. Loading… Управниот одбор на МААЕПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на иранската нуклеарна програма денеска го минимизира мислењето на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), која оцени дека нивоата на високо збогатен ураниум пронајдени во Иран се речиси доволни за развој на нуклеарно оружје. Loading… „На едно од спроведените тестови беше откриено мало нишање, но тоа не можеше даПрочитај повеќе