МААЕ: Муницијата со осиромашен ураниум не е радиолошка закана

Сподели со своите пријатели

Употребата на муниција со осиромашен ураниум не претставува директна радиолошка закана, изјави генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси.

Loading...

– Важно е да се разбере дека тоа не создава непосредна радиолошка опасност, за разлика од она што можевме да го имаме во Запорожје. Тоа е ризик од поинаква природа – изјави Гроси по седницата на Советот за безбедност на Обединетите нации.

Тој додаде дека меѓународната агенција ја следи ситуацијата и е подготвена да ги испита можните ефекти од употребата на муниција со осиромашен ураниум доколку добие „конкретно барање“.

Британскиот министер за одбрана Џејмс Хипи кон крајот на април изјави дека Лондон ѝ испратил на Украина илјадници тенковска муниција Челинџер 2, вклучително и со осиромашен ураниум.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руски активист доби осум години затвор за снимка за Буча

Тој призна дека Британија нема да води евиденција за нивната употреба и не е посветена на справување со какви било последици кои произлегуваат од нивната употреба по завршувањето на конфликтот.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков предупреди дека „оние кои директно ќе ја користат оваа муниција мора да бидат свесни дека не само што ќе нанесат непоправлива штета на себе и на своите граѓани, туку и ќе сносат одговорност за тоа“, потсетува ТАСС.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.