Добри вести од Запорожје – има доволно вода за ладење на реакторот

Сподели со своите пријатели

Конвојот на генералниот директор на МААЕ на Меѓународната агенција за атомска енергија Рафаел Гроси мораше да застане неколку минути на враќање кон територијата контролирана од Киев поради пукотници во областа, но делегацијата не беше во непосредна опасност, изјави портпаролот на МААЕ за Ројтерс.

Loading...

„Конвојот беше запрен и неколку минути јасно се слушаа пукотници, но конвојот не беше во непосредна опасност. МААЕ нема други информации за инцидентот“, рече портпаролот.

Официјален претставник на руската нуклеарна компанија Rosenergoat, Ренат Карча, изјави за ТАСС во четвртокот дека вооружените сили на Украина го прекршиле примирјето и отвориле оган кога мисијата на МААЕ се враќала на територијата контролирана од Киев.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гори складиште за нафта во Русија по напад со дрон

Според него, тимот на МААЕ морал да почека кратко, но Гроси веќе пристигнал во градот Запорожје. Во конвојот нема повредени.

Карча нагласи дека Киев гарантирал дека прекинот на огнот ќе биде во сила до 18 часот, но украинските војници почнале да пукаат пред истекот на овој рок.

Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија Рафаел Гроси во четвртокот објави дека се преземени „бројни мерки“ за стабилизирање на ситуацијата во нуклеарната централа Запорожје во Украина.

При посетата на нуклеарните централи, по уривањето на браната Каховка минатата недела, која ги задуши акумулациите од кои реакторите добиваат вода за ладење, тој оцени дека ситуацијата во Запорожје е „сериозна“, но дека нивото на водата за ладење е доволно, пренесува Ројтерс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полска размислува за соборување руски ракети над Украина

Нуклеарната централа Запорожје се наоѓа на левиот брег на реките Днепар во близина на градот Енергодар.

Loading...

Од март 2022 година, таа најголема нуклеарна централа во Европа по број на единици и инсталирана моќност е под контрола на руските сили.

Нуклеарната централа е во близина на линијата на фронтот, а украинската и руската страна меѓусебно се обвинуваат за гранатирање на територијата на која се наоѓа.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.