Кошарка (Page 3)

Сподели со своите пријатели

Над 70 ученици од основните и средни училишта од градот викендов учествуваа на манифестацијата „Забавна кошарка“, која се одржа во спортската сала на училиштето „Перо Наков“. Loading… Од основните училишта во машка и женска категорија, најдобар резултат постигнаа учениците од „Вук Караџиќ“, додека од средните на првото место завршија средношколцитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарскиот клуб Куманово на натпреварот кој се одигра во сабота им додели благодарници на дел од кошаркарските асови на градот, кои сега веќе се во пензија, но во младоста дале особен придонес за развој на овој спорт во Куманово. Претседателот на КК Куманово, Александар Крстевски, им додели благодарници на СоњаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со резултат 86:85 кошаркарите на Куманово на домашен терен вечерва го совладаа составот на Еуро Никел во рамките на 9. коло од домашниот шампионат. Рамномерна игра имаа двата тима во првите десет минути на паркетот иако Куманово постојано беше во благо водство. Ја доби првата четвртина со еден поен разлика,Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Куманово на домашен терен денеска со почеток во 18:00 часот го пречекуваат составот на Еуро Никел во рамките на 9. коло од домашниот шампионат. По минатонеделната голема победа против лидерот на табелата, КК Гостивар, избраниците на тренерот Александар Петровиќ се пред нов предизвик. Loading… Од денешниот меч зависиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Куманово беа најголемото пријатно изненадување од изминатиот спортски викенд. Тие успешно го совладаа составот на Гостивар кој влезе како фаворит во мечот, но излезе без лидерското место во табелата кое го имаше претходно. Домашниот тим предводен од поранешниот кумановски тренер Марјан Србиновски,  прикажа солидна игра во првиот делПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Куманово утре на гостински терен со почеток во 18 часот ќе ги одмерат силите со лидерот на табелата, тимот на Гостивар. Навивачката треска која пред неколку години се случуваше на трибините во Куманово, сега му се случува на Гостивар, па тоа ќе биде дополнителен предизвик за избраниците наПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Куманово викендов на домашен терен бележат убедлива победа против вториот состав на МЗТ Уни Банка со резултат 95:65. Балансирана прва четвртина имаа и двата тима што можеше да се види и на крајот од првите десет минути на паркетот, кога семафорот покажуваше 19:20 во корист на гостинскиот состав.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Куманово вечерва со почеток во 18:00 часот на домашен терен го пречекуваат тимот на МЗТ Уни Банка, односно вториот тим на МЗТ кој исто така се натпреварува во Првата лига. Станува збор за меч од 7то коло од домашниот шампионат во кој избраниците на тренерот Александар Петровиќ влегуваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Куманово бележат убедлив пораз со резултат 83:63 од екипата на Кожув во натпреварот кој се играше овој викенд. Тимот на тренерот Александар Петровиќ од Гевгелија се врати со пораз од 6то коло од домашниот шампионат. Loading… По резултатот 13:13 по првите десет минути игра никој не очекуваше декаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Куманово утре на гостински терен со почеток во 18 часот ќе ги одмерат силите со екипата на Кожув, во рамките на 6то коло од домашниот шампионат. Куманово во последниот меч го совлада тимот на Вардар со 91:70, со што моментално е на 6та позиција во табелата со истПрочитај повеќе