Кошарка (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Ненад Зивчевиќ во новата сезона повторно ќе го носи дресот на Куманово, откако претходната се покажа како еден од поквалитетните кошаркари во ростерот. Повторно за сино-белите ќе заигра и Марјан Јанески. Loading… Некогашниот вицешампион на Македонија, Кошаркарскиот клуб Куманово веќе започна да го подготвува составот за претстојната сезона. Откако вчераПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинескиот интернационалец Кикаи Сун е нов член на поранешниот вицешампион на Македонија и финалист во националниот Куп, КК Куманово. Loading… Тој е прв Кинез во македонската кошарка, а доаѓа на препорака на тренерот Владимир Мирковски кој долго време работеше во оваа држава.     Сун игра на крилните позиции, високПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарскиот клуб Куманово 2009 денес и официјално ги продолжи договорите со двајцата српски интернационалци Андрија Марјановиќ и Душан Јузбашиќ. Loading… Двајцата кошаркари во Куманово пристигнаа пред крајот на минатата сезона и одиграа инзворедни натпревари во плеј-аут лигата. Марјановиќ и Јузбашиќ во договор со стручниот штаб и управата на клубот решијаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Куманово денеска ќе го одиграат последниот натревар на домашен терен за оваа сезона, а за противник ќе го имаат составот на Работнички од Скопје. Loading… Станува збор за претпоследен натпревар во рамките на плеј-аут завршницата од сезоната, во која кумановци сепак остварија опстанок во Првата лига и заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Куманово претрпеа пораз на домашен терен во рамките на плеј аут завршницата од сезоната од екипата на Кожув со резултат 66:73. Loading…     Лошиот почеток на кумановци тешко можеше да се надокнади и тимот во текот на целиот меч беше во негатива пред гостите од Гевгелија.  Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вториот тим на Кошаркарскиот клуб Куманово составен исклучиво од млади кумановци, кој се натпреваруваше сезонава во Третата лига ја освои титулата во финалниот натпревар против вториот тим на Работнички. Loading…     Кумановци со резултат 63:66 денеска во СРЦ Кале го совладаа тимот на Работнички и со тоа се закитијаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Вчерашниот натпревар против МЗТ Скопје УБ ќе остане запишан во историјата на Кошаркарскиот клуб Куманово. Loading… Не само затоа што беше обезбеден опстанок во елитата, туку и по нешто што ретко се случува на терените. Во финишот од мечот, сите петмина кошаркари во петорката на Куманово на теренот, беа родениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарскиот клуб Куманово денес ги продолжува своите настапи во плеј-аут лигата на македонскиот кошаркарски шампионат. Loading… Противник на избраниците на тренерот Владимир Мирковски ќе биде скопскиот МЗТ Скопје Уни Банка или поточно вториот тим на македонскиот кошаркарски шампион. Домашниот тренер нема да може да смета на Александар Андрејевиќ и ЃуканПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Младинскиот тим на Куманово се избори за големо финале во Плеј оф завршницата на Третата лига на македонската кошарка, откако вчера го совлада составот на Албес од Чаир на гостински терен со резултат 69:66. Loading… Клубот составен пред се од млади кумановски кошаркари годинава покажаа дека градот има иднина воПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Куманово денеска го пречекуваат составот на КК Ангели во рамките на второто коло од плеј-аут лигата во домашниот шампионат. Loading… Во борба за опстанок меѓу најдобрите, кумановци викендов го совладаа составот на Кожув. Денешниот натпревар се игра во спортската сала на СОУ „Перо Наков“ со почеток во 17Прочитај повеќе