Додевски ќе се бори за член на бордот на WFCH

Сподели со своите пријатели

Филип Додевски, претставник на Женскиот ракометен клуб Куманово ќе се бори за место во управниот одбор на WOMEN FORUM CLUB HANDBALL.

Loading...

Додевски ќе биде единствен кандидат од Македонија, а заедно со него за место во управниот одбор ќе се бори и Стефан Алберехтсон, претставник на Савехоф од Шведска.

Изборот ќе се случи на 17-тото Генерално собрание на WOMEN FORUM CLUB HANDBALL.

Ќе се спроведат избори на една земја-членка на Одборот рангирана од десеттото до осумнаесетото место на клубската ранкинг листа на ЕХФ (Шведска, Словенија, Чешка, Полска, Туркие, Македонија, Шпанија, Белорусија и Србија).

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кумановец ја претепал сопругата, па се заканувал на другите во семејството

Активните членови на форумот имаат различен број на гласачки права според нивниот спортски успех и тоа (имајќи го предвид подобриот резултат од тековната и претходната сезона):

3 гласа: ЕХФ клубови од Лигата на шампионите сезона 21/22 или 22/23

2 гласа: ЕХФ Европска лига Групна фаза клубови сезона 21/22 или 22/23

1 глас: Сите клубови кои учествуваа во квалификациите за ЕХФ купот сезона 21/22 или 22/23

Loading...

1 глас: Сите национални шампиони од 2022 година

Изборите ќе се спроведат за време на 17-то Генерално собрание на 19 ноември 2022 година од 9:30 до 14:00 часот во хотелот Интерконтинентал во Љублана, Словенија.