ЖРК Куманово го декласираше Пелистер

Ракометарките на Куманово впишаа убедлива победа против составот на Пелистер откако вчера на домашен терен имаа резултат од 41:25.

Уште во првото полувреме беше видлива решеноста на избраничките на Драгана Ристова да го добијат натпеварот, а тоа го покажа и резултатот од 20:14.

Во второто полувреме кумановки влегоа порелаксирани и билдаа уште поголема разлика над противникот за конечна победа со 16 голови разлика.

Неприкосновена игра за Куманово прикажа Бразилката Алмеида Коста Андреза која забележа 15 погодоци. Со седум погодоци одлично издание имаше и Пена Граматова, а еден бод помалку впиша Сара Цветановска.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Над 93.000 лица утре со право на глас во Куманово

Во тимот на Пелистер најдобра игра имаше Ана Марија Талева со седум голови.

Ова бее загревање за кумановки кои веќе во понеделник играат нов дерби натревар против составот на ЖРК Вардар.