Узбекистан

anxieties, medicines, syrup

Сподели со своите пријатели

Пред судот во Узбекистан официјално започна судењето за случајот со смртта на 65 деца минатата година, поврзани со контаминирани сирупи за кашлица. Loading… Ова е првпат јавно да се споменува бројот на починати деца, а како што пренесува Ројтерс, властите во таа земја претходно пријавиле само 20 смртни случаи поврзаниПрочитај повеќе

people walking on park during daytime

Сподели со своите пријатели

Узбекистан започна судење за смртта на 65 деца минатата година поврзани со контаминиран сируп за кашлица, откривајќи за прв пат значително поголем број на смртни случаи од претходно пријавените. Loading… Централноазиската земја претходно објави 20 смртни случаи поврзани со лековите, кои се произведени од индиската фармацевтска компанија Марион Биотек. МеѓуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Актуелниот претседател на Узбекистан Шавкат Мирзиоев победи на претседателските избори одржани во неделата, соопшти денеска тамошната изборна комисија. Loading… Според првичните резултати, Мирзијоев добил 87,05 отсто од гласовите, додека одѕивот на гласачите бил околу 80 отсто. Немаше дилема за победата на Мирзиоев на изборите, кој беше во трка со уштеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјите од Централна Азија како Узбекистан и Казахстан најверојатно ќе бидат првите мети на радикалниот нов предлог на ЕУ да се спречи Русија да ги заобиколува санкциите со увоз на високотехнолошки компоненти потребни за водење војна преку нејзините соседи, пишува Politico. Loading… Целта е да се обиде да ја уништиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Узбекистан, Шавкат Мирзијаев, во понеделник распиша предвремени претседателски избори со цел да ја добие поддршката од граѓаните за спроведување на реформите. Loading… Руската новинска агенција РИА јавува дека изборите ќе се одржат на 9 јули. На референдумот на 30 април, узбекистанските гласачи го одобрија пакетот уставни амандмани коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ќерката на диктаторот Ислам Каримов, кој владееше со Узбекистан, се претставувала како поп ѕвезда и дипломат потрошила 240 милиони долари на имоти од Лондон до Хонг Конг. Loading… Ѓулнара Каримова користела британски компании за купување куќи и авиони со средства добиени со мито и корупција, се наведува во студијата наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска ќе ја заврши кратката турнеја низ Централна Азија во Узбекистан, пред да замине за Индија на состанокот на министрите за надворешни работи на Групата 20, на кој ќе доминира Украина, пренесува АП. Loading… Блинкен денеска се сретна со високи претставници на Узбекистан во Ташкент,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска пристигна во Астана, каде ќе се сретне со министрите за надворешни работи на Казахстан, Киргистан, Узбекистан, Туркменистан и Таџикистан во формат Ц5+1 и ќе пренесе дека САД се „доверлив партнер“ на земјите од Централна Азија. Loading… Блинкен ќе им пренесе на министрите за надворешниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Индискиот производител на сируп за кашлица, од кој починаа 19 деца во Узбекистан, денеска објави дека го прекинува производството на сите лекови, по инспекција на државната агенција за лекови. Loading… Индиските медиуми објавија дека инспекторите забележале отстапување од прописите за производство во една од фабриките на компанијата „Марион Бајонтек“, пренесуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за здравство на Узбекистан во средата објави дека најмалку 18 деца починале откако конзумирале медицински сируп произведен од индискиот производител на лекови Marion Biotech Pvt Ltd. Loading… Министерството објави дека 18 од 21 дете кои користеле сируп Doc-1 Max за акутни респираторни заболувања починале потоа. Сирупот се рекламира какоПрочитај повеќе