Узбекистан: Кој е виновен за смртта на 65 деца поради индиски „сируп за кашлица“

Сподели со своите пријатели

Пред судот во Узбекистан официјално започна судењето за случајот со смртта на 65 деца минатата година, поврзани со контаминирани сирупи за кашлица.

Loading...

Ова е првпат јавно да се споменува бројот на починати деца, а како што пренесува Ројтерс, властите во таа земја претходно пријавиле само 20 смртни случаи поврзани со лекот за кашлица што го произведува индиската компанија Марион Биотек.

Обвинети се 19 Узбеци и двајца Индијци, меѓу кои и поранешни високи владини функционери кои биле задолжени за лиценцирање увезени лекови, како и менаџери на приватна компанија што ги увезуваше и дистрибуираше, се вели во соопштението на Врховниот суд на Узбекистан.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Невработеноста во еврозоната и ЕУ на рекордно ниско ниво

Обвиненијата вклучуваат даночно затајување, продажба на фалсификувани и супстандардни лекови, злоупотреба на службената положба, небрежност, фалсификување и поткуп.

Индиското регулаторно тело и ја одзеде лиценцата за производство на компанијата Марион Биотек, која извезуваше сирупи во Узбекистан, а одредени вработени во компанијата беа уапсени.