Србија (Page 20)

Србија е земја без излез на море во Југоисточна и Централна Европа, сместена на крстосница на Панонската низина и Балканот.

Со Косово има околу 8,6 милиони жители. Нејзиниот главен град Белград е и најголемиот град.

Србија е парламентарна република, со владата поделена на законодавна, извршна и судска власт.

Го имаше еден од првите модерни устави во Европа, Уставот од 1835 година (познат како Сретењски устав), кој во тоа време се сметаше за еден од најпрогресивните и најлибералните во Европа.

Оттогаш има усвоено 10 различни устави. Сегашниот устав беше усвоен во 2006 година како последица на референдумот за независност на Црна Гора.

Во продолжение сите вести од Србија.

Сподели со своите пријатели

На парламентарните избори во Србија, по пребројување на 86 отсто од гласовите, на листата на Вучиќ „Заедно можеме сè“ има 44,15 отсто. По пребројувањето на 50 отсто од гласовите, листата на Вуч имаше речиси 47 отсто. Тој падна за 2,5 процентни поени. Loading… На листата „Ивица Дачиќ – премиер“ имаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На прес-конференцијата Александар Вучиќ прогласи победа на претседателските избори. Loading… Според него, тој добил повеќе гласови од останатите седум кандидати заедно или 59,9 отсто. Главниот противник, Здравко Понош, пред коалицијата „Обединети за победа на Србија“ не успеа во својата цел, а по бројот на гласови беше втор со 17,7 отстоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Околу 65 рудари се извлечени од рудникот за јаглен „Соко“ во Сокобања, а 8 загинаа. Повредени се уште 20 лица кои се пренесени во Општата болница во Алексинац. Loading… Директорот на Здравствениот дом Алексинац, Родољуб Живадиновиќ, за РТС изјави дека загинале осум рудари, а околу 20 се повредени. Тој посочуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дел од јамата се урналa во рудникот „Соко“ кај Сокобања, а рударите останале заробени, дознава РТС. Loading… Се наведува дека експлодирал метан. „Новости“ наведува, повикувајќи се на своите сознанија, дека во окното биле заробени 20 рудари. Во тек е спасувачка операција, а досега се извлечени десет рудари. Експлозијата се случилаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски, денеска оствари средба со амбасадорката на Република Србија Невена Јовановиќ, на која беше изразено обостраното задоволство од досегашната успешна соработка која донесе долгогодишни значајни резултати. Loading… „На средбата ја истакнавме волјата за одржување на пријателството преку соодветни решенија, кои ќе донесат високо ниво наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ изрази вечерва задоволство што за време на посетата од страна на српскиот колега Александар Вучиќ, постигнат е исчекор во намерите да се решат преостанатите прашања од неодамното минато. Таа во Дневник на загребската ТВ НОВА рекла дека од претседателот на Србија не побарала никакви ветувања,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Белград денеска доаѓа австирскиот вицеканцелар Хајнц Кристијан Штрахе, а притоа испрати и порака до Србија пред официјално да пристигне во земјата. Штрахе, кој е сојузен министер за јавна управа и спорт, воочи посетата на Белград рекол дека Косово без сомнеж е дел од Србија и дека би било пожелноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска ја зпаочна официјалната дводневна посета на Хрватска, а во Загреб треба да се сретне со хрватскиот државен врв, ќе учествува на работен форум за стопанството на двете земји, а во вторник ќе го посети ргинмост и потоа ќе зборува во Собранието на СНВ иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Српскиот збор „кос“ е во коренот на името Косово, објаснува американската Централна разузнавачка служба (ЦИА) на својот Твитер профил. По повод отворање на Зимските олимписки игри, ЦИА на својот Твитер профил објави квиз, а меѓу прашањата за учесниците на тоа спортско натпреварување се најде и онаа за потеклото на иметоПрочитај повеќе