Србија

Србија е земја без излез на море во Југоисточна и Централна Европа, сместена на крстосница на Панонската низина и Балканот.

Со Косово има околу 8,6 милиони жители. Нејзиниот главен град Белград е и најголемиот град.

Србија е парламентарна република, со владата поделена на законодавна, извршна и судска власт.

Го имаше еден од првите модерни устави во Европа, Уставот од 1835 година (познат како Сретењски устав), кој во тоа време се сметаше за еден од најпрогресивните и најлибералните во Европа.

Оттогаш има усвоено 10 различни устави. Сегашниот устав беше усвоен во 2006 година како последица на референдумот за независност на Црна Гора.

Во продолжение сите вести од Србија.

Сподели со своите пријатели

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, го потсети Западот на зборовите на поранешниот портпарол на НАТО Џејми Шеј, кој во 1999 година ги оправда целните напади врз инфраструктурата на Југославија, поради што цивилите останаа без струја и вода. Loading… – До генералниот секретар на НАТО ЈенсПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Соединетите Американски Држави (САД) го поздравија договорот за регистарски таблички што со посредство на Европската унија во Брисел го постигнаа Белград и Приштина. Loading… Портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс оцени дека станува збор за договор со кој се избегнува понатамошна ескалација на тензиите. „Го фалиме и договорот меѓу дветеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во пресрет на денешната средба во Брисел со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти, шефот на дипломатијата на ЕУ, Јосеп Борел, изјави дека е неопходно да се прекине решавањето на кризните ситуации и да се придвижи кон нормализација на односите. Loading… „Потребна ни е деескалација наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Белград, Република Србија, започна Конференцијата за инвестиции во обновливи извори на енергија во земјите од Западен Балкан во организација на претседателот на Србија, Александар Вучиќ и Кралството Норвешка на која учествува и ќе говори премиерот на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски како и премиерите на Албанија и Црна Гора,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски и вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денеска 17.11.2022 година (четврток) во Белград, ќе учествуваат на Конференција за инвестиции во обновливи извори на енергија во земјите од Западен Балкан, во организација на претседателот на Србија,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кога полициските службеници од Единицата за интервенции од Земун дошле во блиската шума во населбата Галеника, веројатно не можеле да претпостават дека таму ќе ги пречека баба (78) опкружена со вреќи со дрога. Loading… Имено, покрај жената имало дигитална вага и речиси половина килограм бела материја слична на дрога. ВоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Телевизијата „Раша тудеј“ (РТ), која е под санкции на Европската унија, денеска објави дека отворила мултимедијален онлајн портал на српски јазик, РТ Балкан, додека почетокот на емитувањето на телевизиската програма е планиран за 2024 година. Loading… „Веројатно никаде во светот не очекуваа толку многу како овде. И сакам да имПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Српскиот претседател Александар Вучиќ во Белград се сретна со Турк Даудов, советник на чеченскиот лидер Рамзан Кадиров, од кого доби интересен подарок. Loading… Имено, на крајот од таа средба е направена интересна фотографија на која Даудов на Вучиќ му врачил национална бурка и капа. Што се случи на состанокот? ТуркоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Високиот претставник на ЕУ Јозеп Борел утринава изјави дека Белград и Приштина се „на работ на нова криза“ и порача дека е неопходно да се излезе од кризната логика и да се свртиме кон барање решенија. Loading… Борељ, пред почетокот на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од вторникот, српската армија е „во состојба на готовност“ и „подигнато е нивото на борбена готовност“ поради ситуацијата на Косово, изјави српскиот министер за одбрана Милош Вучевиќ, наведувајќи дека тоа е наредба на претседателот Александар Вучиќ. Loading… Новите тензии меѓу Белград и Приштина повторно дојдоа до израз откако во вторникотПрочитај повеќе