Сплав потона во Белград додека трубачи свиреа за Нова година (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

За време на синоќешната новогодишна ноќ потона белградскиот сплав Фристајлер, а полицијата ги евакуираше гостите.

Loading...

Неколку лица добиле помош за расекотини, а на местото се испратени две екипи на Брза помош.

Сплавот потонал на половина пат. Во моментот кога почнал да тоне, гостите во паника почнале да бегаат низ водата, во новогодишните тоалети.

Еден од младите кои случајно се нашол на местото на несреќата за Данас раскажа што точно се случило.

Како што рече, има и полесно повредени на кои веднаш им била укажана брза помош.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 192.RS (@192_rs)

 

Loading...

– Дојдов синоќа околу 23 часот, гостуваше Реља, ја дочекавме Новата година, по 10 минути почна паниката. Луѓето скокаа, прескокнуваа, почнаа да паничат. Никој не знаеше што се случува. Поплавата започна поради големиот број луѓе во задниот дел на сплавот, а настанала општа паника. Имаше само еден излез. Веднаш не беше јасно дека се работи за поплава. Веднаш се виде дека има повредени, дојдоа полицајци и пожарникари, бараа и некои кои наводно скокнале, не ни разбравме што се случува додека не видовме дека сплавот почна да тоне – изјави младиот човек за ТВ Прва.

Како што рече, утрово се вратил да ја земе јакната што била оставена во посебна просторија на сплавот, бидејќи синоќа не можел да дојде до неа поради општиот хаос.

– Луѓето се обидуваа да излезат и да се прескокнат, немаше никакви инструкции од обезбедувањето. Имаше безбедносен конфликт со гостите, вмешан е и една мој другар. Сите отидоа да си ги земат јакните во посебна просторија, обезбедувањето веднаш ги избрка сите на непотребно агресивно и не ни даде јакни. Се вратив да ја најдам јакната, се шокирав кога видов дека јакните се таму, никој не ги ставил, а сплавот сè уште тоне. Се обидов да извадам што повеќе јакни, се вратив три, четири пати во таа соба и воопшто не е безбедно. Бев разочаран од тоа како реагираа, што имаше само еден излез, требаше да се направи поинаку, ова не е безбедно за итни случаи – изјави овој млад човек.

Се појави и видео каде се слушаат трубачи како свират додека сплавот тоне.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 192.RS (@192_rs)

 

Игор Васиќ од српското МВР, како што јави Бета, изјавил дека белградскиот сплав Фристајлер, кој делумно потона синоќа, е навреме евакуиран и дека нема повредени.

Loading...

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 192.RS (@192_rs)