Руски амбасадор: Статусот на БиХ како кандидат за ЕУ е опасен

Сподели со своите пријатели

Рускиот амбасадор во Србија, Александар Боцан Харченко, рече дека со доделувањето кандидатски статус на Босна и Херцеговина, ЕУ само се обидува да ја држи таа земја подалеку од Русија и тој ги повика босанските Срби да се спротивстават, тврдејќи дека членството во ЕУ всушност ќе доведе до укинување на овластувањата на Република Српска .

Loading...

„Кандидатскиот статус е многу опасна работа“, рече Боцан Харченко во интервју за телевизијата РС (РТРС) објавено синоќа.

Тој додаде дека стратегијата за преместување на Босна и Херцеговина од Дејтон во Брисел во суштина е дополнителен притисок врз РС, односно обид за централизирање на Босна и Херцеговина, која, според него, може да опстане само на темелите на Дејтон.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нова трагедија кај Лезбос: Четворица мигранти ги загубија животите, а се трага по уште 20

Тој ги пофали Вучиќ и Додик

Боцан Харченко, кој беше амбасадор на неговата земја во Босна и Херцеговина од 2009 до 2014 година, ги пофали претседателите на Република Српска Милорад Додик и на Србија Александар Вучиќ, велејќи дека верува дека тие ќе останат доследни во противењето на воведувањето санкции и прекинувањето на односите со Русија.

Тој смета дека Додик и Вучиќ ќе истраат на тоа и дека ќе продолжат да го зајакнуваат суверенитетот на Србија и РС.

Бочан Харченко ја отфрли одговорноста на Русија за војната во Украина, тврдејќи дека западот е виновен бидејќи ја снабдува Украина со оружје.