Шарл Мишел (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел денеска изјави дека Русија треба да одговара по делумното уништување на браната во Украина, посочувајќи на „воено злосторство“. Loading… „Шокиран сум од нападот без преседан на браната Нова Каховка“, напиша Шарл Мишел на Твитер. „Уништувањето на цивилната инфраструктура очигледно е воено злосторство и ниеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, во понеделник ќе пристигнат во Сеул, каде ќе се сретнат со јужнокорејскиот претседател Јун Сук Јеол. Loading… Ова е прва посета на европските лидери кои учествуваа на самитот на Г7 во Хирошима, Јапонија, таа источноазискаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел рече дека е во интерес на Европската унија да одржува „стабилна и конструктивна“ соработка со Кина, додека Групата седум (Г7) се состана за да разговара за кинеската „економска принуда“ и други грижи. Loading… Лидерите на Г7, кои се состануваат во јапонскиот град Хирошима одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, придружуван од претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, со приватен авион отпатува на ноемвриската конференција на ОН за климатските промени во египетскиот Шарм ел Шеик и на тој начин ја оптоварува животната средина со 20 тони штетен јаглерод диоксид. Loading… Мишел минататаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска престојува во Брисел, каде што на нивниот самит се среќава со 27-те лидери на Европската унија. Loading… Неговата порака до лидерите на ЕУ е дека мора да се исполни огромниот предизвик за растечката сиромаштија и глад во светот. „Мојата посета се случува воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претставниците на ЕУ бараат зголемување на средствата за канцеларијата на претседателот Шарл Мишел за 28 отсто или 500.000 евра за плаќање на меѓународните патувања кои се зголемени поради настаните во Украина. Loading… Според „Политико“, според проценките на трошоците и приходите, буџетот за канцеларијата на Мишел би се зголемил од дваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, изјави дека ќе ја „поддржи“ Украина во нејзините напори за влез во Европската унија (ЕУ). Loading… „Ќе ве поддржуваме на секој чекор од вашиот пат кон ЕУ“, напиша Мишел на Твитер од Киев, пред самитот Украина-ЕУ во главниот град на Украина. Сирените за противвоздушнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Утре во Киев ќе се одржи самитот на ЕУ, прв ваков собир на највисоките претставници на Европската унија од почетокот на руската инвазија. Loading… По тој повод денеска и утре во Киев ќе пристигнат повеќе од 10 високи претставници на ЕУ, меѓу кои и претседателката на Европската комисија Урсула фонПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, ги повика лидерите на земјите-членки на ЕУ да се вклучат во дискусии за користење на конфискуваните средства на руската централна банка, во вредност од 300 милијарди долари, за обнова на Украина, објави Тајмс денеска. Loading… Мишел рече дека треба да се утврди начинот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, се заложи за испорака на тенкови и повеќе опрема во Украина за да се обезбеди уште посилен отпор на рускиот агресор. Loading… „Ние во Европската унија ќе продолжиме да ја поддржуваме Украина се додека тоа е потребно. Сега е време за повеќе опрема иПрочитај повеќе