Шарл Мишел

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска престојува во Брисел, каде што на нивниот самит се среќава со 27-те лидери на Европската унија. Loading… Неговата порака до лидерите на ЕУ е дека мора да се исполни огромниот предизвик за растечката сиромаштија и глад во светот. „Мојата посета се случува воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претставниците на ЕУ бараат зголемување на средствата за канцеларијата на претседателот Шарл Мишел за 28 отсто или 500.000 евра за плаќање на меѓународните патувања кои се зголемени поради настаните во Украина. Loading… Според „Политико“, според проценките на трошоците и приходите, буџетот за канцеларијата на Мишел би се зголемил од дваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, изјави дека ќе ја „поддржи“ Украина во нејзините напори за влез во Европската унија (ЕУ). Loading… „Ќе ве поддржуваме на секој чекор од вашиот пат кон ЕУ“, напиша Мишел на Твитер од Киев, пред самитот Украина-ЕУ во главниот град на Украина. Сирените за противвоздушнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Утре во Киев ќе се одржи самитот на ЕУ, прв ваков собир на највисоките претставници на Европската унија од почетокот на руската инвазија. Loading… По тој повод денеска и утре во Киев ќе пристигнат повеќе од 10 високи претставници на ЕУ, меѓу кои и претседателката на Европската комисија Урсула фонПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, ги повика лидерите на земјите-членки на ЕУ да се вклучат во дискусии за користење на конфискуваните средства на руската централна банка, во вредност од 300 милијарди долари, за обнова на Украина, објави Тајмс денеска. Loading… Мишел рече дека треба да се утврди начинот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, се заложи за испорака на тенкови и повеќе опрема во Украина за да се обезбеди уште посилен отпор на рускиот агресор. Loading… „Ние во Европската унија ќе продолжиме да ја поддржуваме Украина се додека тоа е потребно. Сега е време за повеќе опрема иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерите на Европската унија и НАТО во Брисел ја потпишаа Заедничката декларација за соработка, во која укажуваат дека двете организации се соочуваат со најголемата закана за евроатлантската безбедност во последните децении и се обврзуваат да го подобрат своето партнерство. Loading… Потписниците на Декларацијата, претседателите на Европскиот совет и на ЕвропскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел денеска во Тирана изјави дека иднината на децата од Западен Балкан е побезбедна и попросперитетна во рамките на ЕУ и дека Брисел е посветен на зајакнување на интеграцијата и соработката со регионот. Loading… „Убеден сум дека иднината на нашите деца на Западен Балкан ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинескиот лидер Си Џинпинг во разговор со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој е во посета на Кина, ја изрази потребата преку преговори да се најде политичко решение за конфликтот во Украина, објави државната телевизија CCTV. Loading… Телевизијата го цитираше Си дека „решавањето на украинската криза со политички средстваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина ќе продолжи да ја зајакнува стратешката комуникација и координација со ЕУ, изјави денеска кинескиот претседател Си Џинпинг на претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, на состанокот во Пекинг. Loading… На состанокот во Големата сала на народот во кинескиот главен град, Си му рекол на Мишел дека се надева декаПрочитај повеќе