Лидерите на ЕУ бесни поради потегот на Шарл Мишел: „Апсолутно скандалозен потег“

Сподели со своите пријатели

Европските дипломати и официјални претставници секако мислат така и ја осудија одлуката на претседателот на Европскиот совет да се кандидира за Европскиот парламент, пишува Politico.

Loading...

Доколку биде избран, Мишел планира да ја преземе својата функција во средината на јули, многу пред крајот на мандатот на претседателот на Советот, кој завршува во ноември.

„Тоа е апсолутно скандалозен потег од негова страна“, рече Ендрју Даф од Центарот за европска политика.

Додека Европа гледа и се бори со две големи војни на нејзиниот праг, заминувањето на Мишел од една од најважните позиции во институциите на ЕУ е себично и кариеристичко во очите на неговите колеги.

Дополнително, неговото заминување би значело дека Виктор Орбан ќе ги води состаноците на Европскиот совет во отсуство на Мишел, со оглед на тоа што Унгарија ќе го преземе ротирачкото претседателство со Европската унија кон крајот на оваа година, пренесува index.hr.

Судир на интереси, тој преку електронска пошта ги известил колегите дека заминува

Некои дипломати и официјални претставници на ЕУ тврдат дека овој потег претставува и конфликт на интереси, имајќи предвид дека Мишел е функционер на едно тело, а истовремено се кандидира за друго.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  СЗО предупреди за ширење на птичји грип кај луѓето

Затоа велат дека би било добро Мишел да поднесе оставка веќе во јуни, ако не и порано.

Еден дипломат рече дека ова е невиден неискрен и нечесен потег на функционер кој го нарушува угледот на Европскиот совет, но тој е убеден дека Советот нема да дозволи тој да биде заложник на политичар во кампањата.

Loading...

Функционер близок до Мишел нагласи дека лидерите на ЕУ не треба да бидат фатени на невнимание и дека за се навреме биле информирани.

„Ги информиравме челниците во вистинско време за да избегнеме објавување детали за медиумите“, изјави функционер близок до Мишел.

„Тој ги извести некои лидери директно, а некои индиректно“, рече тој, мислејќи на е-поштата испратена од канцеларијата на Мишел.

Мишел сега се соочува со тешки критики за начинот на кој ја објави својата одлука.

Поранешниот белгиски премиер ја објави својата одлука доцна навечер во саботата во изјава за белгиските медиуми.

Но, еден од функционерите на ЕУ тврди дека Мишел отворено разговарал само со својот пријател, францускиот претседател Емануел Макрон, додека на другите им испратил е-пошта, што „ги разбеснило комесарите на државите и со право“.

Еден дипломат рече дека „земјите-членки воопшто не биле однапред консултирани за одлуката на Мишел.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Индија – На над милион избирачки места ќе се гласа до 1 јуни

„Никој не беше многу забавен што беа информирани само во време кога медиумите веќе почнаа да известуваат за заговорот на Мишел“.

Loading...

Латвискиот министер за надворешни работи Кришјанис Кариш рече дека најавата на Мишел „малку го изненади“ и додаде дека тоа ќе создаде „тешкотии“ во функционирањето на институциите.

Така, Мишел истовремено ќе води кампања за изборите и ќе мора да балансира и да преговара за компромиси со 27 функционери на земјите-членки, со различни политички ориентации и ставови.

Има стравувања дека Мишел ќе ја искористи својата сегашна канцеларија за кампањата на белгиските либерали (МР), на пример персоналот и буџетот.

„Особено имајќи ги предвид неговите навики за трошење“, рекоа двајца претставници на ЕУ, мислејќи на големите патни трошоци што Мишел ги направи досега.

Ниту еден претседател на Европскиот совет во историјата не водел кампања за место во Европскиот парламент, оставајќи ги официјалните претставници да се мачат да сфатат како да се справат со ситуацијата.

Тој нема намера да се повлече

Но, дури по изборите работите се комплицираат.

Европските лидери треба да се сретнат на 17 јуни и повторно на 27 и 28 јуни за да разговараат за замена на Мишел, иако позицијата шеф на Европскиот совет обично е дел од долгорочното пазарење меѓу политичките групи кои го сочинуваат Европскиот парламент, пренесува index.hr.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Индија – На над милион избирачки места ќе се гласа до 1 јуни

Во нормални околности, Мишел ќе одигра клучна улога во создавањето на тој компромис.

Loading...

„Во центарот на овој процес е кредибилитетот и објективноста на претседателот на Европскиот совет во заминување“, рече еден дипломат, додавајќи дека тоа нема да биде случај сега бидејќи кредибилитетот на Мишел ќе биде неповратно нарушен.

Проектите предложени од Мишел сега се во мирување и веројатно нема да се реализираат, како што е новата стратегија на законодавството на ЕУ, но со оглед на тоа дека Мишел многу веројатно ќе биде нов член на Европскиот парламент, а со тоа и во конфликт на интереси, сите од горенаведеното ќе биде напуштено.

Луксембуршкиот премиер Лук Фриден рече дека белгискиот премиер Александар Де Кро, чија земја претседава со Советот на ЕУ до крајот на јуни, би можел да ја преземе улогата на Мишел или водачите би можеле да назначат привремен кандидат за завршување на мандатот.

Ова ќе им даде време на европските лидери да разговараат и да направат компромис за високи позиции и работни места.