Шарл Мишел (Page 3)

Сподели со своите пријатели

Лидерите на Европската унија и НАТО во Брисел ја потпишаа Заедничката декларација за соработка, во која укажуваат дека двете организации се соочуваат со најголемата закана за евроатлантската безбедност во последните децении и се обврзуваат да го подобрат своето партнерство. Loading… Потписниците на Декларацијата, претседателите на Европскиот совет и на ЕвропскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел денеска во Тирана изјави дека иднината на децата од Западен Балкан е побезбедна и попросперитетна во рамките на ЕУ и дека Брисел е посветен на зајакнување на интеграцијата и соработката со регионот. Loading… „Убеден сум дека иднината на нашите деца на Западен Балкан ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинескиот лидер Си Џинпинг во разговор со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој е во посета на Кина, ја изрази потребата преку преговори да се најде политичко решение за конфликтот во Украина, објави државната телевизија CCTV. Loading… Телевизијата го цитираше Си дека „решавањето на украинската криза со политички средстваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина ќе продолжи да ја зајакнува стратешката комуникација и координација со ЕУ, изјави денеска кинескиот претседател Си Џинпинг на претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, на состанокот во Пекинг. Loading… На состанокот во Големата сала на народот во кинескиот главен град, Си му рекол на Мишел дека се надева декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, ќе се сретне со кинескиот претседател Си Џинпинг на 1 декември во Кина за да разговараат за глобалните предизвици, се вели во соопштението објавено утрово. Loading… „Во контекст на тензичното геополитичко и економско опкружување, посетата е навремена можност за ангажман и за ЕУ ​​иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел изјави дека не планира да се сретне со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на маргините на самитот на Г20. Loading… „Треба да го искористиме состанокот на Г20 за да се обидеме да ги убедиме сите партнери да ја стават Русија под уштеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел денеска го пофали зближувањето на Европската унија (ЕУ) и Централна Азија за време на официјалната посета на Казахстан, најважната економска сила во регионот каде што е спорно руското влијание. Loading… „ЕУ и Централна Азија стануваат поблиски и поповрзани“, рече Мишел во Астана, на конференцијата,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска „остро“ го осуди севернокорејското лансирање на балистичка ракета што прелета над Јапонија, нарекувајќи го „неоправдана агресија“. Loading… Ова лансирање ракета, што предизвика Токио да го активира системот за предупредување, „е намерен обид“ да се загрози безбедноста на регионот, напиша Шарл Мишел во поракатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел денеска испрати покана до лидерите на земјите од ЕУ за првиот состанок на Европска политичка заедница на 6 октомври во Прага, а ден подоцна и за неформалниот самит на Европската Советот. Loading… Лидерите на ЕУ ќе разговараат за тоа како да ја засилат поддршкатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Стотици членови на кралското семејство и светски лидери се очекува да присуствуваат на погребот на кралицата Елизабета Втора во Лондон, во понеделник, 19 септември, на еден од најголемите дипломатски собири во последните децении. Loading… Вестминстерската опатија има место за околу 2.000 луѓе, па наводно само шефовите на држави и еденПрочитај повеќе