Мишел нема да се кандидира на изборите за Европскиот парламент

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел соопшти дека нема да се кандидира на изборите за Европскиот парламент што ќе се одржат летово.

Loading...

Неговата одлука доаѓа неколку дена пред да се сретнат европските лидери во Брисел, пренесува Политико.

„Сите напори ќе ги посветам на моите сегашни должности со непоколеблива решителност. Секогаш ќе бидам жесток поддржувач на Европа која е демократска, силна, обединета и господар на сопствената судбина. На крајот на мандатот ќе размислувам за природата и насоката на моите идни обврски“, напиша Мишел на Фејсбук.

Не сакам оваа одлука да не оттргне од нашата мисија или да ја поткопа оваа институција и нашиот европски проект, ниту да биде злоупотребена на кој било начин за да го подели Европскиот совет, кој верувам дека мора неуморно да работи за европското единство, додаде тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија го забрани извозот на бензин на шест месеци

Мишел неодамна објави дека ќе се кандидира на европските парламентарни избори во јуни, што би значело дека треба да ја напушти сегашната функција неколку месеци пред крајот на неговиот мандат, а тоа предизвика бурни реакции кај претставниците на ЕУ, европските дипломати и Европскиот парламент.

Официјалните лица ја сфатија неговата ненадејна објава како сигнал дека тој придава поголемо значење на неговата политичка иднина отколку на неговата сегашна улога како шеф на Европскиот совет.

Доколку биде избран за пратеник во Европскиот парламент, што е многу веројатно доколку се кандидираше, Мишел ќе мораше да ја преземе функцијата во средината на јули, што ќе му ја отвори вратата на унгарскиот премиер Виктор Орбан привремено да претседава со состаноците на лидерите на ЕУ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Хутите погодија подводни кабли, отежната комуникацијата меѓу Европа и Азија

Лидерот на политичката партија на Мишел, Белгиското движење за реформи, Жорж Луј Буше, рече дека е „големо разочарување“ што Мишел повеќе не е на партиската изборна листа на ЕУ, но додаде дека неговите постапки „мора да имаат најголема почит“.

Loading...