ЕУ се уште е поделена околу Израел и Газа

Сподели со своите пријатели

Многу се зборува, но нема консензус. Лидерите на Европската унија не успеаја да најдат заеднички став дали да повикаат на „хуманитарна пауза“ во војната во Газа или на целосен „прекин на огнот“.

Loading...

Кои се точно разликите и кој што поддржува?

Два месеци откако трае војната во Газа, а вкупниот број на жртви е околу 20.000, лидерите на Европската унија со часови разговараа во Брисел, но не успеаја да дојдат до заедничка изјава.

„Постојат разлики во чувствата кон идејата за хуманитарна пауза, која е поддржана од некои. И хуманитарен прекин на огнот, поддржан од други“, резимира Шарл Мишел, претседател на Европскиот совет, во петокот.

Тој рече дека сите лидери на ЕУ силно ги осудуваат терористичките напади на Хамас од 7 октомври, инсистираат на правото на Израел на самоодбрана и бараат ослободување на повеќе од стотина заложници кои се уште се во рацете на Хамас.

Мишел додаде дека лидерите на ЕУ се согласуваат дека Израел мора да го почитува меѓународното право додека се обидува да ја искорени милитантната исламистичка група од Појасот Газа, палестинска територија со која владее Хамас повеќе од 15 години.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  МААЕ: Нема штета на иранските нуклеарни локации

„Мора да се гарантира хуманитарна поддршка и помош“, рече Мишел и повтори дека ЕУ останува посветена на поддршката на решението „две држави“ како начин за постигнување траен мир.

Но, ЕУ не најде заеднички глас откако Хамас уби 1.200 Израелци во нападите на 7 октомври и предизвика одмазднички бомбардирања во кои загинаа 18.800 луѓе во Газа, според локалното Министерство за здравство контролирано од Хамас.

Додуша, 27-те членки на ЕУ го делат основниот став што го искажа Мишел, но тие се поделени меѓу оние кои имаат повеќе симпатии за Палестинците, како што се Белгија, Шпанија и Ирска, и оние кои се поблиски до Израел, како Германија и Австрија.

Loading...

Така, единствената јасна порака остана осудата на нападите на Хамас. ЕУ, САД и другите земји долго време ја сметаат таа организација за терористичка.

Ситуацијата во Газа останува кошмарна

На самитот на ЕУ на крајот на октомври, лидерите на ЕУ повикаа на „хуманитарна пауза“ во борбите за да може потребната хуманитарна помош да влезе во Газа, мала појас земја што Израел ја држи под блокада со години.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Се заканува ли регионална војна на Блискиот исток?

Претходно оваа недела, Стивен Рајан, координатор за помош на Црвениот крст, за ДВ изјави дека условите во кои цивилите престојуваат во Газа се „жив кошмар“.

Уште во октомври, некои членки на ЕУ повикаа на вистински прекин на огнот, но други, вклучително и Германија, тврдеа дека тоа ќе му наштети на правото на Израел да се брани.

Овој петок, на крајот од тензичниот дводневен самит на ЕУ на кој се одлучи да се отворат пристапните преговори со Украина, изјавата за конфликтот на Блискиот исток беше тенка: „Европскиот совет имаше длабоки стратешки дебати за Блискиот Исток“.

„Да го запреме убивањето на цивили“

Пред самитот, Белгија, Ирска, Малта и Шпанија тргнаа во офанзива, повикувајќи на прекин на огнот.

„Мислам дека е јасно дека се убиени премногу цивили. Да го запреме убивањето на цивили“, изјави во петокот наутро белгискиот премиер Александре де Кроа. „Ние Европејците мора да ја испратиме таа јасна порака.“

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Скокнаа цените на нафтата откако Израел го нападна Иран

Подоцна, по самитот, ирскиот премиер Лео Варадкар изјави дека мнозинството во ЕУ е за прекин на огнот.

Loading...

„Тоа е многу јасно и од гласањето во Обединетите нации“, рече тој.

На гласањето претходно оваа недела, 17 од 27 членки беа за прекин на огнот.

Кредибилитетот на ЕУ пропаѓа

„Контрадикторните пораки од ЕУ во изминатите два месеци го нарушија кредибилитетот на ЕУ на Блискиот Исток“, изјави за ДВ Јост Хилтерман од Меѓународната кризна група.

„Ако сака да одржува силни врски со земјите од регионот, ЕУ треба да зборува со еден глас и да инсистира на принципите на кои е основана“, додаде тој.

Истото го кажа и ирскиот премиер Варадкар пред самитот. „Го изгубивме кредибилитетот на глобалниот југ, што всушност е најголемиот дел од светот, бидејќи тие веруваат дека имаме двојни стандарди. Искрено, има одредена вистина во тоа“, пренесува ДВ.