Лидерите на ЕУ се сретнаа со Си, во фокусот трговијата

Сподели со своите пријатели

Лидерите на Европската унија се сретнаа со кинескиот претседател Си Џинпинг во четвртокот во Пекинг за да разговараат за прашања кои се движат од трговскиот дисбаланс на двете страни до Украина.

Loading...

Си ја повика Унијата да соработува со Кина со цел да се обезбеди глобална стабилност, да се зголеми меѓусебната политичка доверба и да се „отстранат сите видови мешање“ во билатералните односи, јавуваат државните медиуми.

„Кина и Унијата треба да бидат партнери во заемно корисна соработка и континуирано да ја зајакнуваат политичката меѓусебна доверба“, им порача тој на претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел и на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

Си додаде дека Унијата треба да ги „отстрани сите видови мешање“ во билатералните односи, пренесува Хина, повикувајќи се на Ројтерс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Индија – На над милион избирачки места ќе се гласа до 1 јуни

„Мир и стабилност наместо нова студена војна“

Фон дер Лејен, Мишел и високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Хосеп Борел, ќе се сретнат и со кинескиот премиер Ли Кианг за време на еднодневната посета.

Тоа ќе биде нивната последна шанса за директни разговори со највисоките кинески претставници пред изборите за Европскиот парламент следната година, што ќе предизвика промени во раководството на блокот.

Двете страни се обидоа да ги намалат очекувањата пред самитот.

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји во понеделникот ги предупреди дипломатите од земјите-членки на ЕУ со седиште во Пекинг дека Европа треба да избере „мир и стабилност“ наместо „нова студена војна“.

Loading...

Европски функционер претходно оваа недела им објави на новинарите во Брисел дека „нема да има никаков вонреден резултат како круна на самитот“ и додаде дека нема да има заедничка изјава.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  СЗО предупреди за ширење на птичји грип кај луѓето

Во уште еден удар за односите меѓу ЕУ и Кина, земјата-членка Италија во последните денови официјално ја информираше Кина дека се откажува од Иницијативата „Појас и пат“ за која се залага Си.

Голем број европски комесари го посетија Пекинг откако Кина ги укина ограничувањата за патување поради пандемијата на коронавирус оваа година, вклучително и шефовите на синдикатите и климатските синдикати, но мал напредок е постигнат за клучните прашања во односите.

Унијата сака Пекинг да го искористи своето влијание врз Русија за да ја запре инвазијата на Украина.

Унијата е исто така загрижена за она што ги смета за „неурамнотежени“ економски односи и предупреди дека трговскиот дефицит со Кина од речиси 400 милијарди евра укажува на ограничувања за компаниите од ЕУ.

Кина е незадоволна поради истрагата на ЕУ за субвенциите за кинеските електрични возила и политиката на ЕУ за „неризикување“ за намалување на зависноста од кинескиот увоз, особено од критичните суровини.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  СЗО предупреди за ширење на птичји грип кај луѓето

„Неизвесноста донесена од широката политизација“

Минатиот месец, Ванг и рече на француската министерка за надворешни работи, Кетрин Колона, во посета на земјата, дека најголемиот ризик е „неизвесноста предизвикана од широко распространетата политизација“ и дека „зависноста што најмногу треба да се намали е протекционизмот“.

За време на посетата на Колона, Кина, исто така, понуди безвизен влез на граѓаните од петте најголеми економии на ЕУ, во обид да го зајакне туризмот по пандемијата и да го подобри имиџот на Кина на Запад, откако врските се влошија за време на пандемијата COVID-19.

Loading...

Претставници на ЕУ велат дека двете страни би можеле повеќе да соработуваат во борбата против климатските промени и промоцијата на биолошката разновидност.