Непал (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Бројот на загинати во авионот АТР-72 на „Џети ерлајнс“ што се урна во близина на градот Покара во Непал, неколку минути пред слетувањето, се искачи на 70, соопштија официјални лица. Loading… Денеска се пронајдени уште две тела, со што бројот на загинати се искачи на 70, изјави Навен Ачарја, службеникПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на аеродромот во Похара, Ануп Џоши денеска изјави дека пилотот на авионот АТР-72 што се урна во неделата во ридовите во близина на овој непалски град „не пријавил никаков проблем“ кога авионот се приближил до аеродромот за да слета. Loading… Џоши изјавил дека видливоста била  добра, дека имало слабПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нема надеж да се најдат преживеани од падот на авионот со 72 патници во Непал, изјави висок локален функционер. Loading… „Досега најдовме 68 тела. Бараме уште четири тела… Се молиме за чудо, но има „нула надеж“ дека ќе најдеме некој жив“, изјави Тек Бахадур КЦ, началник на квартот Такси кадеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Спасувачките тимови ги пронајдоа двете црни кутии од патничкиот авион што се урна во близина на непалскиот град Покара, при што загинаа 68 патници, а исчезнаа уште четворица во најсмртоносната авионска несреќа во земјата во последните 30 години, соопштија властите во понеделникот. Loading… Податоците од кутија што ги снима податоцитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Авион со 72 патници се урна во неделата во Непал. Пронајдени се телата на 68 лица, а потрагата по четворица е во тек. Ројтерс јавува дека била пронајдена и црната кутија. Loading… Претставник на локалната полиција изјави за Ројтерс дека потрагата по телата на патниците на „Јети ерлајнс“, која бешеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Спасувачите во понеделникот ја продолжија потрагата во Непал по четири лица исчезнати по најтешката авионска несреќа во земјата во последните 30 години, соопштија властите. Loading… Досега се пронајдени телата на 68 лица, од 72, кои биле во авионот АТР 72 во сопственост на Јети ерлајнс, кој се урна во туристичкиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во падот на патничкиот авион со 72 лица во Непал, потврдена е смртта на 68 лица, а четворица се водат како исчезнати, соопштија вечерва властите, завршувајќи ја потрагата по исчезнатите. Loading… Авион ATR72 на Yeti Airlines падна во провалија при слетување на линијата од Катманду до Покара. Еден од патницитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Четири деца и двајца возрасни загинаа денеска, кога Непал го погоди земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала, додека пет лица се тешко повредени. Loading… Земјотрес со епицентар во планините во западен Непал е почувствуван до главниот град на Индија Њу Делхи, на околу 400 километри западно одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Непалските војници и спасувачи ги пронајдоа телата на 22 патници и член на екипажот на авионот што во неделата наутро се урна во планинската област на Непал, соопштија денеска претставници на државната агенција за цивилна авијација. Loading… „Спасувачите ги пронајдоа сите 22 тела од местото на несреќата“, изјави портпаролот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Спасувачките екипи од Непал досега пронајдоа 14 тела од остатоците на малиот авион со 22 лица, кој се урна во неделата. Loading… „Потрагата по другите продолжува“, изјави портпаролот на аеродромот во Катманду, пренесе Ројтерс.   Улични борби во Северодонецк: „На Русите не им е грижа колку жртви ќе имаат“  Прочитај повеќе