Нема преживеани во несреќата во Непал

Сподели со своите пријатели

Непалските власти во средата соопштија дека нема преживеани во најсмртоносната авионска несреќа во земјата во последните 30 години, но екипажот сè уште трага по останките на последниот исчезнат патник.

Loading...

Спасувачките тимови користеа дронови за да се спуштат по длабокиот кањон во вторникот за да ги бараат јагленосаните остатоци од АТР 72 на Јети ерлајнс, во кој се превезуваа 72 лица кога се урна во близина на туристичкиот град Покара во неделата наутро.

„Не е можно некој да преживеал. Досега пронајдовме 71 тело. Потрагата по последниот ќе продолжи“, рече во средата Тек Бахадур К.Ц., највисок функционер во областа Похара.

Идентификацијата на телото е отежната поради состојбата на посмртните останки, изјави Ајај К.Ц, полициски службеник на местото на спасувањето.

„Додека болничките тестови не покажат дека таму се посмртните останки на 72 лица, ќе продолжиме да го бараме последното лице“, изјави Ајај К.Ц.

Тимовите за пребарување пронајдоа 68 тела на денот на несреќата, а уште две беа пронајдени во понеделникот пред да се прекине потрагата.

Уште едно тело беше пронајдено во вторникот доцна попладне, соопштија официјални лица.

Екипите го пренасочија протокот на блиската река за да ги бараат телата, рече Гурудут Гимир, друг службеник кој е дел од потрагата.

Loading...

„Таму не остана ништо. Но, потрагата ќе продолжи“, рече Гимир.

Спасувачките екипи во понеделникот успеале да ги пронајдат двете црни кутии од патничкиот авион.

Податоците од една кутија што ги евидентира податоците за летот и другата што ги евидентира комуникациите во пилотската кабина со контрола на летот веројатно ќе им помогнат на иследниците да утврдат што ја предизвикало несреќата.

Бидејќи Непал нема можност да чита црни кутии, уредите ќе се испраќаат каде и да препорача производителот.

АТР 72 е регионален патнички авион произведен во Франција. Се напојува со два турбо-пропелер мотори поставени под крилата.

Авионските мотори ги произведува канадската компанија Pratt & Whitney. Француските и канадските истражители најавија дека сакаат да учествуваат во истрагата за причините за несреќата.

Во авионот што полета од Катманду за Похара имало 57 непалски државјани, петмина Индијци, четворица Руси, двајца јужнокорејски државјани и по едно лице од Аргентина, Ирска, Австралија и Франција.