Пред 17 во авионска несреќа загинал пилот, сега загина неговата сопруга пилот

Сподели со своите пријатели

Најмалку 70 луѓе загинаа, но властите стравуваат дека сите 72 лица во авионот загинале во најтешката воздушна несреќа во Непал од 1992 година.

Loading...

Меѓу загинатите најверојатно е и копилотот Ања Кативада (44), чиј сопруг исто така загинал во авионската несреќа што се случила пред 17 години.

Кативада се приклучила на непалската „Јети ерлајнс“ во 2010 година.

Во 2006 година, нејзиниот сопруг Дипак Покрел загинал во пад на мал патнички авион, со кој летал за домашен превозник, неколку минути пред планираното слетување.

Кативада ги платила часовите за летање со исплатата за осигурување што ја добила по смртта на Покрел, потврди портпаролот на авиокомпанијата Сударшан Бартаула.

Телото на капетанот на летот е идентификувано

Авионот на Јети ерлајнс со Кативада летал од Катманду до Похара, почетната точка за експедиции до познатата планина Анапурна.

Хативада, која имала повеќе од 6.400 часови летање, веќе ја поминала оваа популарна туристичка рута, пишува Дејли Мејл.

Пронајдено и идентификувано е телото на капетанот на летот, кој имал повеќе од 21.900 часа лет.

Loading...

Посмртните останки на Кативади не се идентификувани, но се стравува дека таа е мртва.

„Во неделата таа управуваше со авионот со пилот-инструктор, што е стандардна процедура на авиокомпанијата“, рече претставник на Јети ерлајнс, кој лично ја познаваше Кативада.

Најдени се двете црни кутии

„Таа секогаш беше подготвена да преземе каква било должност и веќе леташе за Покара претходно“, рекол службеникот, кој сакал да остане анонимен, бидејќи не бил овластен да зборува со медиумите.

Да потсетиме, авионот АТР-72 вчера удри во клисура во близина на аеродромот Похара и се запали.

Спасувачките екипи ги пронајдоа двете црни кутии на патничкиот авион, кој се урна по ведро време.

Податоците од кутија што ги снима информациите за летот и друга што ги снима разговорите од пилотската кабина со контрола на летот би можеле да и помогнат на истрагата да ја утврди причината за авионската несреќа.