Оваа земја го забрани ТикТок, тврди дека им штети на социјалните односи и семејството

Сподели со своите пријатели

Непалските власти објавија дека ја забраниле употребата на апликацијата ТикТок во земјата бидејќи, според нив, „ја нарушува социјалната хармонија и ги нарушува семејните структури“.

Loading...

Како што пренесува Економист, овој потег дојде откако Владата на Непал им нареди на компаниите кои управуваат со глобалните платформи за социјални медиуми да основаат локални канцеларии во земјата.

Непалските власти рекоа дека ТикТок содржи содржини што поттикнуваат верска омраза, насилство и сексуална злоупотреба и дека доведоа до конфликти во реалниот живот кои бараа распоредување на органите за спроведување на законот и воведување полициски час, пишува New York Times.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Дојче банк бележи загуба од 143 милиони евра

Bytdance, кинеската матична компанија на ТикТок, не го коментираше случајот, но претходно таквите забрани ги нарекуваше „погрешни“.

ТикТок е забранет во Индија од 2020 година, а апликацијата исто така предизвика загриженост во САД, ЕУ и Канада за наводно споделување чувствителни податоци на корисници со кинеската влада.