Непал

Сподели со своите пријатели

Двете најголеми комунистички партии во Непал ги здружија силите за да формираат нова коалициска влада во која ќе бидат вклучени и некои помали партии. Loading… Лидерот на маоистичката партија Пушпа Камал Дахал ќе остане премиер една година откако ќе биде избран на оваа функција. Дахал го прекина партнерството со НепалскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полицијата во Непал уапси десет лица под сомнение дека земале големи суми пари од невработени млади мажи за патни визи за потоа илегално да ги регрутираат во руската армија, изјави во средата висок полициски функционер. Loading… Оваа недела Непал побара од Москва да престане со регрутирање на нивни граѓани воПрочитај повеќе

2 women in red and white floral dress

Сподели со своите пријатели

Властите во непалската западна област Лумјунг во средата официјално го регистрираа бракот на Маја Гурунг (35) и Сурендра Пандеј (27). Loading… Регистрацијата на првиот таков брак се случи пет месеци откако Врховниот суд издаде привремена наредба со која им се дозволува на истополовите парови да ги регистрираат своите бракови. ТајванПрочитај повеќе

a cell phone with the letter j on it

Сподели со своите пријатели

Непалските власти објавија дека ја забраниле употребата на апликацијата ТикТок во земјата бидејќи, според нив, „ја нарушува социјалната хармонија и ги нарушува семејните структури“. Loading… Како што пренесува Економист, овој потег дојде откако Владата на Непал им нареди на компаниите кои управуваат со глобалните платформи за социјални медиуми да основаатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала го погоди Непал во понеделник попладне, соопшти Американскиот геолошки институт, јавува Anadolu. Loading… Земјотресот се случил во 16:16 часот по локално време на длабочина од 10 километри, со епицентар во Непал. Новиот земјотрес се случи неколку дена откако во земјотресот соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку едно лице загина, а неколку други се повредени во силниот земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала што денеска го погоди Непал, соопштија властите. Loading… Началникот на областа Баџура, Пушкар Кадка, рече дека е потврдено дека едно лице е мртво, но информациите се сè уште нецелосни бидејќиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Непал, а беше почувствуван и во Њу Делхи, главниот град на Индија, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Loading… Според извештајот на Американскиот геолошки институт, епицентарот бил на шест километри од Колти, Непал. Извештаите покажуваат дека потресот траел повеќе одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Непалските власти во средата соопштија дека нема преживеани во најсмртоносната авионска несреќа во земјата во последните 30 години, но екипажот сè уште трага по останките на последниот исчезнат патник. Loading… Спасувачките тимови користеа дронови за да се спуштат по длабокиот кањон во вторникот за да ги бараат јагленосаните остатоци одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 70 луѓе загинаа, но властите стравуваат дека сите 72 лица во авионот загинале во најтешката воздушна несреќа во Непал од 1992 година. Loading… Меѓу загинатите најверојатно е и копилотот Ања Кативада (44), чиј сопруг исто така загинал во авионската несреќа што се случила пред 17 години. Кативада се приклучилаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Спасувачите денеска употребија дронови за да се спуштат по клисурата длабока 200 метри во западен Непал во потрага по уште двајца патници кои сè уште се водат како исчезнати по најсмртоносната авионска несреќа во земјата во последните 30 години. Loading… Бројот на загинатите во авионот АТР-72 на Џети Ерлајнс штоПрочитај повеќе