Криумчари праќале млади момчиња од Непал во руската армија

Сподели со своите пријатели

Полицијата во Непал уапси десет лица под сомнение дека земале големи суми пари од невработени млади мажи за патни визи за потоа илегално да ги регрутираат во руската армија, изјави во средата висок полициски функционер.

Loading...

Оваа недела Непал побара од Москва да престане со регрутирање на нивни граѓани во руската армија и да ги врати претходно регрутираните Непалци во хималајската земја, откако беа убиени шестмина Непалци кои служеа во руската армија.

Началникот на полицијата во главниот град Катманду, Бупендра Катри, изјави дека десетмина осомничени се во притвор, кои на невработените млади им наплаќале 9.000 долари, а потоа ги испраќале во Русија со „туристичка виза“ преку Обединетите Арапски Емирати, но тие чекале. таму.воено регрутирање.

„Се работи за шверц на луѓе и организиран криминал. Разговараме за овој случај со државните обвинители и наскоро ќе ги изведеме пред судот“, рече Катри.

Гурките служеле во британската и индиската армија

Непал, земја меѓу Кина и Индија, исто така испрати барање до Русија, која е во војна со Украина од февруари минатата година, да обезбеди отштета за членовите на семејството на Непалците убиени во руска униформа, пренесува Хина, повикувајќи се на Ројтерс.

Непалските војници, познати како Гурки, служеле во британската и индиската армија по независноста на Индија во 1947 година, според договорот меѓу трите земји, каде што се истакнале со храброст и боречки вештини.

Од друга страна, Непал нема сличен договор со Русија.

Милиони Непалци работат во Јужна Кореја, Малезија и на Блискиот Исток, повеќето од нив како индустриски и градежни работници.

Loading...