Миколаев

Сподели со своите пријатели

Најмалку 18 лица се ранети денеска во рускиот напад на украинскиот пристанишен град Миколаев, соопшти регионалниот гувернер Виталиј Ким, а властите во Одеса известија за нови напади во тој регион. Loading… Тензиите околу украинските пристаништа на Црното Море ескалираа откако Русија предупреди дека бродовите што ќе пловат кон нив одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските власти утринава известуваат за руски напад врз облакодер во градот Миколаев во јужна Украина. Loading… Градоначалникот на Миколаев, Александар Сенкевич, објави дека руските сили гранатирале станбена зона, при што загинале две лица, а други се ранети. „Го гледаме уништувањето од првиот до петтиот кат. Засега имаме двајца загинати иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските војници во четвртокот тврдеа дека го вратиле јужниот град Снихуривка од руските сили, велејќи дека тој бил ослободен во видео објавено на социјалните мрежи и на украинската национална телевизија. Loading… Градот, кој се смета за последен преостанат град под руска окупација во регионот на Миколаев, е важен за контролаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Прорускиот градоначалник на Снихуривка, град источно од Миколаев, за новинската агенција РИА на руската режимска ориентација изјавил дека граѓаните виделе тенкови, додавајќи дека се водат жестоки битки, пренесува Ројтерс. Loading… „Тие се јавија во текот на денот и рекоа дека виделе движење на тенкови. Според граѓаните, на периферијата на градотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Едно лице е повредено во руски ракетен напад врз административна зграда во јужниот украински град Миколаев, соопштија официјални лица. Loading… Властите во Миколаев соопштија дека ракета погодила трикатница околу 1 часот по полноќ, при што едно лице е полесно повредено. Уништена е управната зграда, а оштетена е и блиската пекара.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Единаесетгодишно дете е извлечено од под урнатините на повеќекатната зграда во Миколаев, погодена од гранатирање на руските сили, а потрагата по седум лица сѐ уште трае, објави началникот на регионалната воена управа Виталиј Ким. Loading…   At night, the city of Mykolaiv was subjected to massive shelling by C-300 typeПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералштабот на вооружените сили на Украина утринава соопшти дека руските сили продолжуваат да ги фокусираат своите напори на воспоставување целосна контрола врз територијата на регионот Доњецк и на задржување на деловите од регионите Харков, Луганск, Донецк, Запорожје, Херсон и Миколаев што го заробиле. Loading… Руските сили се обидуваат да создадатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Миколаев, Виталиј Ким изјави дека е потврдено дека во рускиот напад на зградата на регионалната управа во тој град на југот на Украина загинале 28 лица. Loading…   Како се живее во Русија по острите санкции воведени од Западот?   Нападот се случи во вторникот во 08:45 часотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Зградата на градската управа во Миколаев утрово била погодена и оштетена од ракетен напад, се наведува во соопштението на телеграмата на регионалниот гувернер Витали Ким. Loading…   Mykolaiv region administration after the Russian missile strike pic.twitter.com/rXu9thVUGF — Oleh Novikov 🇺🇦 (@olehbatkovych) March 29, 2022   Нема информации за смртни случаи,Прочитај повеќе