Бројот на загинати во рускиот напад врз Миколаев се искачи на 28, соопшти Украина

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Миколаев, Виталиј Ким изјави дека е потврдено дека во рускиот напад на зградата на регионалната управа во тој град на југот на Украина загинале 28 лица.

Loading...

 

Како се живее во Русија по острите санкции воведени од Западот?

 

Нападот се случи во вторникот во 08:45 часот по локално време, кога ракета проби дупка во деветкатница на владата. Уништена е и канцеларијата на гувернерот Ким, кој рече дека не е убиен затоа што заспал na работа.

Властите со денови трагаат по преживеани во урнатините.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Чешкиот претседател ги критикуваше сојузниците во НАТО поради Украина