Украина: Го ослободивме последниот окупиран град во регионот на Миколаев

Сподели со своите пријатели

Украинските војници во четвртокот тврдеа дека го вратиле јужниот град Снихуривка од руските сили, велејќи дека тој бил ослободен во видео објавено на социјалните мрежи и на украинската национална телевизија.

Loading...

Градот, кој се смета за последен преостанат град под руска окупација во регионот на Миколаев, е важен за контрола на стратешкиот пат што води до градот Херсон, кој Русија го зазеде во март.

Ројтерс успеа да ја потврди локацијата на снимката, но не и датумот кога е направена. Нема потврда за повторно заземање на градот од Министерството за одбрана на Украина, еден ден откако Русија им нареди на своите сили да се повлечат од областа.

Над населбата се надвисна магла додека војник стои во група тешко вооружени војници, од кои едниот држеше украинско знаме на воено пешадиско возило.

И покрај најавата на Русија за повлекување од областа, Киев рече дека е претпазлив и предупреди дека тоа би можело да биде некаква стапица на Кремљ.

Претставниците на Киев внимаваа да не протекуваат чувствителни воени информации за време на претходните контраофанзиви на исток и во близина на Киев, а во средата дадоа неколку индиции за нивните движења.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.