Жестоки борби на југот на Украина

Сподели со своите пријатели

Прорускиот градоначалник на Снихуривка, град источно од Миколаев, за новинската агенција РИА на руската режимска ориентација изјавил дека граѓаните виделе тенкови, додавајќи дека се водат жестоки битки, пренесува Ројтерс.

Loading...

„Тие се јавија во текот на денот и рекоа дека виделе движење на тенкови. Според граѓаните, на периферијата на градот се водат тешки битки“, рече прорускиот градоначалник на Снихуривка, Јуриј Барбашов, додавајќи дека „луѓето го виделе движење на воени возила по улиците и во центарот на градот“.

„Русите се жалат дека веќе се избркани“

Кирил Стремусов, прорускиот лидер на соседната окупирана област Херсон, на својот канал Телеграм објави дека украинските сили се обиделе да ја пробијат линијата на фронтот на три места, вклучувајќи ја и Снихуривка.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германија не е сојузник на Украина, вели германскиот министер за одбрана:

Виталиј Ким, украинскиот гувернер на регионот Миколаев, цитираше разговор меѓу руски војници, пресретнат од украинските сили, сугерирајќи дека Украинците веќе ги истуркале Русите од областа Снихуривка.

„Руските војници се жалат дека веќе се избркани“, објави Ким за ситуацијата во Снихуривка.