Лиз Трас (Page 3)

Сподели со своите пријатели

Британската премиерка Лиз Трас ги замрзна сметките за енергија на две години. Loading… Таа најавува нова гаранција за цената на енергијата која ќе ги ограничи просечните сметки во домаќинството на максимум 2.500 фунти годишно во следните две години. Трас најави „нова гаранција за цената на енергијата што ќе им дадеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со заминувањето на Борис Џонсон, Лиз Трас (47) беше назначена од кралицата Елизабета Втора за премиер на Велика Британија. Loading… Затоа ви пренесуваме пет работи што треба да ги знаете за неа за да бидете во тек. 1. Трас е третата жена премиер на Велика Британија во историјата, по МаргаретПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новиот премиер на британската влада е Лиз Трас (Truss), а Лиз Трусел (Trussell), која е корисник на Твитер, го зафатила корисничкото име Лиз Трас. Loading… Она што збуни многумина е кој е вистинскиот профил на британскиот премиер. По тој повод, Трусел добила бројни пораки и честитки за именувањето на премиерот.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новата британска премиерка Лиз Трас го именуваше својот кабинет во кој функцијата министер за надворешни работи му припадна на Џејмс Клеверли. Loading… Клеверли, чија мајка е од Сиера Леоне, претходно беше министер за образование. Суела Браверман, чии родители дошле во Британија од Кенија и Маурициус пред 60 години, ја наследуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Доаѓањето на новата британска премиерка Лиз Трас не треба да ги промени односите со Франција, кои ќе останат „горчливи“ поради близината на двете земји и испреплетувањето на нивните интереси, сметаат експертите. Loading… Лиз Трас не го крие постоењето на овие тензии, што може да се види во нејзиниот одговор воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лиз Трас е фаворит за наследник на Борис Џонсон на чело на владејачката Конзервативна партија и британската влада, бидејќи со своето политичко искуство го престигна нејзиниот ривал Риши Сунак во трката за Даунинг стрит. Loading… Во корист на Трас говорат сите анкети во пресрет на петок, кога завршува гласањето наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британската кралица Елизабета Втора нема да го именува следниот премиер во Лондон, туку ќе остане на имотот Балморал и тоа ќе го направи таму, соопшти во средата Бакингемската палата, пренесува Би-Би-Си. Loading… Лицето што ќе биде избрано за нов премиер и поранешен премиер Борис Џонсон на тој начин ќе отпатуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас јасно стави до знаење дека е подготвена да употреби нуклеарно оружје доколку е потребно, дури и ако тоа значи глобално уништување. Loading… Лидерот на ториевската куќа Лиз Трус изјави дека би била подготвена да започне нуклеарна војна доколку стане премиер на Велика Британија.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кандидатот за премиер на Велика Британија Лиз Трас изјави дека клучната мисија на нејзината влада ќе биде заживување на економијата, а постави и голем број мерки за помош на делови од северна Англија. Loading… Економските перформанси на Велика Британија заостануваат зад САД, Италија и Франција кога станува збор за закрепнувањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Секретарот за надворешни работи Лиз Трас останува далеку пред ривалот Риши Сунак во трката да стане нов премиер на Велика Британија, покажа анкетата на YouGov во четвртокот. Loading… Владејачката Конзервативна партија избира нов партиски лидер на гласање по пошта, откако Борис Џонсон рече дека ќе се повлече по серијата скандали.Прочитај повеќе