Француско-британските односи ќе останат горчливо-слатки

Сподели со своите пријатели

Доаѓањето на новата британска премиерка Лиз Трас не треба да ги промени односите со Франција, кои ќе останат „горчливи“ поради близината на двете земји и испреплетувањето на нивните интереси, сметаат експертите.

Loading...

Лиз Трас не го крие постоењето на овие тензии, што може да се види во нејзиниот одговор во август на прашањето на нејзините поддржувачи дали го смета францускиот претседател Емануел Макрон, упорен Европеец, за „пријател или непријател“.

Таа рече дека тогаш ќе суди според неговите дела.

Макрон одговори дека Велика Британија е пријателска нација, силна и сојузничка, без разлика кој ја води таа земја, и покрај малата непријатност што некои тамошни политичари можат да ја кажат во своите говори на митинзи.

Во понеделникот, откако беше официјално објавено дека Лиз Трас ќе биде новиот премиер, францускиот претседател изјави дека неговата земја е достапна за соработка со сојузничка и пријателска земја.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Америка се појави нов сериски убиец

Тој особено ја истакна енергетската соработка меѓу двете земји.

Франција и Велика Британија сè уште имаат одредени спорови поврзани со периодот по излегувањето на Велика Британија од Европската унија (Брегзит).

Поранешниот британски амбасадор во Париз Питер Рикетс (Питер Рикетс) оцени дека меѓу двете земји се јавуваат тензии и иритации, поради близината и огромното движење на луѓе и стоки.

Loading...

Според британските власти, во 2020 година околу 55 отсто од товарните возила во Велика Британија оделе со траект или железница од Довер во Британија до Кале во Франција.

Франција пречека 12 милиони британски туристи во 2019 година, додека 3,6 милиони Французи ја посетија Велика Британија.

Сепак, од 2020 година има гужви, сообраќаен метеж и долги редици на границата поради ограниченото движење поради корона вирусот, а исто така и поради променетите правила воведени по Брегзит.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гана значително ја зголеми откупната цена на какаото

Многу британски таблоиди и политичари често ја обвинуваат „француската непопустливост“ за ова.

„Можеме да очекуваме да продолжи високото ниво на гранични тензии и несогласувања“, особено поради стапувањето во сила следната година на новиот европски систем ЕТИАС за проверка на патниците без визи за краток престој во ЕУ, рече Рикетс.

Граничните спорови се однесуваат и на илегалната имиграција во Велика Британија преку Ла Манш.

Лондон редовно се заканува дека ќе ги запре годишните исплати од десетици милиони евра за Париз за борба против овие премини, кои веќе надминаа 27.000 оваа година, речиси колку што е вкупно забележано за цела 2021 година.

Тогаш во Велика Британија на тој начин влегле 28.526 луѓе.

Loading...

Засега, британските лидери се чини дека пред сè покажуваат дека земјата може да го преземе својот статус на суштинска сила на меѓународната сцена и покрај Брегзит, под слоганот „Глобална Британија“, според експертите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Казахстан: Токаев кандидиран за втор мандат

Нивната желба да се претстават како најдобри европски сојузници за Украина наспроти руската инвазија ја иритира Франција, која ги обвинува дека ја дискредитираат нејзината позиција за водење дијалог со Москва.

Експертите укажуваат на криза во билатералните односи во 2021 година по партнерството со Аукус.

Тоа партнерство меѓу Австралија, САД и Велика Британија доведе Канбера да го откаже големиот договор со Франција за купување на 12 подморници.

Жан-Пјер Молни од Институтот за меѓународни и стратегиски односи (ИРИС), оцени дека аферата Аукус оди со слоганот „Глобална Британија“ и е дел од „логиката на Брегзит“.

„Вистинската тешкотија е што Велика Британија, која повеќе не е во ЕУ, игра против ЕУ“, додаде Молни, наведувајќи дека не предвидува никаква промена на британската позиција под водство на Лиз Трас.