Лиз Трас фаворит за нов британски премиер

Сподели со своите пријатели

Лиз Трас е фаворит за наследник на Борис Џонсон на чело на владејачката Конзервативна партија и британската влада, бидејќи со своето политичко искуство го престигна нејзиниот ривал Риши Сунак во трката за Даунинг стрит.

Loading...

Во корист на Трас говорат сите анкети во пресрет на петок, кога завршува гласањето на членовите на Конзервативната партија.

Резултатите ќе бидат објавени во понеделник, пренесува Хина.

Токму Сунак го предизвика овој натпревар со оставката поради низа владини скандали, кои ги охрабрија другите министри да го следат и на крајот го „срушија“ самиот Џонсон.

Но, иако важи за подобар јавен говорник, тој е мета на критики за неговата фискална непопустливост кога е во прашање борбата против економската криза, а го задржува имиџот на богат технократ.

Сунак, кој, доколку биде избран, би бил првиот британски премиер кој не е белец, исто така е обвинет за предавство затоа што го собори од власт херојот на ториевците Брегзит Џонсон.

Трас, од друга страна, постојано испраќа директна и конзистентна порака, ветувајќи големи намалувања на даноците и избегнувајќи го критикувањето на Џонсон.

„Таа е подобар политичар“, вели Џон Куртис, политиколог од Универзитетот Стратклајд во Глазгов.

Loading...

„Ако ме прашате која е суштината на кампањата на Лиз Трас, веднаш ќе ви кажам: „даночни намалувања, а не стипендии“. Сосема јасно“, изјави тој за АФП.

„Нема ништо во тоа што би му користело на Сунак“.

Според мислењето на Кертис, Трас успешно им пренесува „традиционална конзервативна порака“ на ториевците и тој верува дека Сунак ѝ остава впечаток дека е помалку способна да се справи со притисокот.

„Можете да видите дека таа е подолго во оваа игра“, додаде тој.

Политичко патување

47-годишната Трас го опишува својот искачување на врвот на британската политика како „патување“.

Критичарите велат дека таа е амбициозна опортунистка.

Таа потекнува од левичарско семејство и прво им се придружи на центристичките либерални демократи пред да се префрли на десничарските конзервативци.

Таа стана пратеник за Југозападен Норфолк на истокот на Англија во 2010 година, откако претходно го преживеа откривањето на вонбрачна врска што за малку ја чинеше номинација.

Loading...

Од 2012 година таа е на неколку министерски и други функции во образованието, финансиите и правдата.

Во 2016 година таа водеше кампања за останување на земјата во Европската унија, но брзо го „сврте палтото“ и стана една од најголемите поддржувачи на Брегзит по референдумот.

Кога Британија ја напушти ЕУ, Џонсон ја постави задолжена за преговори за нови договори за слободна трговија, а минатата година ја назначи за министер за надворешни работи.

Во таа улога, таа ја презеде контроверзната задача да ги реши тешкотиите со Брисел во трговијата со Северна Ирска по Брегзит.

Како и Џонсон, таа зборува остро за Русија и недвосмислено ја поддржува Украина.

Таа е споредувана со ториевската икона Маргарет Тачер поради нејзиниот стил на облекување и појавувањето пред фотографите, како што е позирањето во тенк во Естонија и фотографирањето во Москва со крзнена капа.

Нејзиниот понекогаш вкочанет стил стана значително порелаксиран, а поддржувачите се обидуваат да и го ублажат имиџот откривајќи дека сака караоке и дружење.

Надвор од естаблишментот?

„За партијата која се сврте во прилично популистичка насока во последниве години, таа успева да се претстави како поавтентична и секојдневна од Риши Сунак, кој се смета за дел од глобалната елита“, рече Тим Бејл од лондонскиот универзитет Квин Мери.

Loading...

„Како Борис Џонсон, таа е склона кон идејата дека постои елита на која треба да се спротивстави и се претставува како надвор од естаблишментот, и покрај тоа што е во владата осум години.

Сунак (42), внук на индиски имигранти, пораснал како син на лекар во Саутемптон, на јужниот брег на Англија.

Студирал на престижниот колеџ Винчестер, а потоа и на Оксфорд.

Трас, која посетувала државно училиште во Лидс во северна Англија, студирала и во Оксфорд. И двајцата студирале политика, филозофија и економија.

Сунак ја запознал својата сопруга Акшата Мурти, чиј татко го основал индискиот технолошки гигант Инфосис, во американскиот Стенфорд, а потоа отишол да работи во Голдман Сакс и инвестициските фондови.

Тој беше пратеник во областа Ричмонд во северна Англија од 2015 година, брзо се појавува како можен иден премиер.

Loading...

Тој стана министер за финансии на почетокот на 2020 година, набрзо добивајќи пофалби за водењето на владината програма за поддршка на граѓаните и бизнисите погодени од пандемијата на коронавирус.

Но, Сунак, кој само признава обожавател на „Војна на ѕвездите“, се соочи со пад на популарноста минатата година, откако беше откриено дека неговата сопруга не плаќала данок во земјата.

Критичарите тврдат и дека тој нема разбирање за обичните луѓе бидејќи е многу богат.