Лиз Трас

Сподели со своите пријатели

Хари Грег, 25-годишен маж од Норфолк, Велика Британија, кој бил инспириран од поранешната премиерка Лиз Трaс да оди да се бори во Украина, извршил самоубиство. Loading… По враќањето од Украина, Грег се обесил, објавија во неделата британските медиуми, повикувајќи се на официјална истрага, пренесува Раша тудеј. Тој, наводно, страдал одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешната британска премиерка Лиз Трус во среда во Тајван рече дека Западот мора да избегне смирување со Кина и да покаже непоколеблива поддршка за самоуправниот остров, во говор што ризикува дополнително да ги оштети британските односи со Пекинг. Loading… Трас е најпознатиот британски политичар кој го посетил Тајван од поранешнатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Актуелната премиерка на Велика Британија, Лиз Трас, последен пат зборуваше пред резиденцијата во Даунинг стрит. Loading… Таа на почетокот на својот проштален говор рече дека е огромна чест за неа да биде премиер и да има можност да ја води нацијата во периодот на жалост по смртта на кралицата ЕлизабетаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кога ги зеде клучевите од Даунинг стрит број 10 по политичкиот пад на Борис Џонсон, Лиз Трас вети дека „ќе ја преброди бурата“ на британската економска криза. Loading… Малку повеќе од шест недели подоцна, таа беше проголтана од ураган што самата го направи. Тоа беше понижувачки крај на катастрофалниот премиерскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

До неодамна лидерот Борис Џонсон и поранешниот министер за финансии Риши Сунак ја водат листата на потенцијални кандидати за нов британски премиер, еден ден по оставката на Лиз Трас. Loading… Трас поднесе оставка во четвртокот по шест недели на функцијата, а оние кои сакаат да ја заменат мора да најдатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во британскиот парламент опозицијата побара оставка од премиерката Лиз Трaс, а таа одговори дека знае да се бори и не е од оние што бегаат. Loading… Се чинеше дека ситуацијата малку се смири, откако премиерката предизвика финансиски хаос со планираните даночни олеснувања, па Џереми Хант стана нов министер за финансииПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Минатиот месец, Лиз Трас им рече на Британците дека можат да ја „издржат бурата“ во нејзиниот прв говор како премиер, а сега е предупредена дека е „разоткриена“ бидејќи се шпекулира за заговори за нејзино соборување. Loading… Пратениците од Ториевците почнаа јавно да повикуваат Лиз Трас да поднесе оставка, додека поранешниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британската премиерка Лиз Трас го назначи Грант Шапс за нов министер за внатрешни работи. Loading… Кабинетот на премиерот соопшти дека Шапс е именуван на функцијата од која поранешната министерка Суела Браверман поднесе оставка. Во кабинетот на поранешниот британски премиер Борис Џонсон, Шапс ја извршуваше функцијата министер за транспорт. Браверман поднесеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британската премиерка Лиз Трас во парламентот најави дека нема да поднесе оставка по економскиот хаос предизвикан од мерките на поранешниот министер за финансии. Loading… Одговарајќи на барањата на пратениците од опозицијата да поднесе оставка, Лиз Трас рече дека е „борец, а не личност која се откажува “. Дури и одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мнозинството членови на Конзервативната партија сметаат дека британската премиерка Лиз Трас треба да поднесе оставка, покажуваат резултатите од најновата анкета на YouGov. Loading… Според истражувањето, 55 отсто од ториевците сметаат дека Трас треба да се повлече, вклучително и 39 отсто од членовите на Конзервативната партија кои гласаа за неа оваПрочитај повеќе