Лиз Трас именуваше нови министри

Сподели со своите пријатели

Новата британска премиерка Лиз Трас го именуваше својот кабинет во кој функцијата министер за надворешни работи му припадна на Џејмс Клеверли.

Loading...

Клеверли, чија мајка е од Сиера Леоне, претходно беше министер за образование.

Суела Браверман, чии родители дошле во Британија од Кенија и Маурициус пред 60 години, ја наследува Прити Пател на функцијата министер за внатрешни работи, каде што ќе биде задолжена за полициско работење и имиграција.

Бен Валас останува министер за одбрана, јавува Би-би-си.

Брендон Луис ќе го замени Доминик Рааб на функцијата министер за правда.

Џејк Бери е назначен за министер без ресор и лидер на Конзервативната партија.