Кралицата Елизабета за прв пат ќе ја наруши традицијата

Сподели со своите пријатели

Британската кралица Елизабета Втора нема да го именува следниот премиер во Лондон, туку ќе остане на имотот Балморал и тоа ќе го направи таму, соопшти во средата Бакингемската палата, пренесува Би-Би-Си.

Loading...

Лицето што ќе биде избрано за нов премиер и поранешен премиер Борис Џонсон на тој начин ќе отпатува во Шкотска, што е прекин на традицијата кога е во прашање оваа церемонија, која беше најавена за 6 септември.

За време на нејзиното 70-годишно владеење, кралицата (96) ги назначи сите нови премиери во Бакингемската палата.

Лиз Трас или Риши Сунак ќе биде објавен за лидер на Конзервативната партија на 5 септември.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Британските педијатри сакаат да забранат шамари за децата

Се очекува Борис Џонсон да поднесе оставка до кралицата следниот ден, а неговиот наследник потоа ќе биде објавен од британскиот монарх.