Лиз Трас (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Поради сомнителен пакет, улица во центарот на лондонскиот владин кварт, во близина на Даунинг стрит, каде се наоѓаат канцеларијата и резиденцијата на британската премиерка Лиз Трс, денеска е затворена. Loading… Претставник на владата рече дека некои од владините згради долж Вајтхол моментално се испразнети. Репортерот на Ројтерс јавува дека стотициПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британската премиерка Лиз Трас се извини за „грешките“ во нејзината програма што ја нарушија довербата на инвеститорите и го намалија нејзиниот кредитен рејтинг пред речиси целосно да биде уништен во понеделникот, но рече дека нема да се повлече. Loading… „Сакам да ја прифатам одговорноста и да се извинам за направенитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пратениците во британскиот парламент оваа недела ќе се обидат да ја соборат премиерката Лиз Трас, иако Даунинг стрит предупредува дека тоа може да доведе до предвремени избори, пишува „Дејли мејл“. Loading… Повеќе од 100 пратеници од редовите на владејачката Конзервативна партија се подготвени да поднесат писма за недоверба на ТрасПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Активистите на Гринпис накратко го прекинаа говорот на британската премиерка Лиз Трас на конгресот на Конзервативната партија во Бирмингем. Loading… „Кој гласаше за ова?“ Трас вети дека Британија ќе помине низ тешки времиња и дека „сите ќе имаат корист“ од резултатите на нејзината економска политика. „Во овие тешки времиња, мораПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Броевите на мобилните телефони на британската премиерка Лиз Трас и на 25 владини министри се продаваат на интернет, објавија локалните медиуми. Loading… Броевите се достапни на сомнителна американска страница која наплаќа само 6,49 фунти (7,44 евра) за неделен пристап до базата на податоци на телефонски броеви земени во претходните сајберПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Велика Британија „никогаш нема да прифати“ руска анексија на четирите украински региони, изјави денеска британската премиерка Лиз Трас, обвинувајќи го рускиот претседател Владимир Путин дека сака насилно да ги промени меѓународните граници. Loading… „Велика Британија никогаш нема да ја игнорира суверената волја на овие народи и никогаш нема да гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британската премиерка Лиз Трас го бранеше економскиот план на владата кој ги потресе финансиските пазари, велејќи дека денеска ќе преземе „контроверзни“ чекори со цел да го поттикне економскиот раст. Loading… „Го поставивме вистинскиот план“, изјави Трус за радио Би-Би-Си. Таа рече дека е потребна итна акција за да се поттикнеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Банката на Англија ќе позајми 40 милијарди фунти на британските енергетски компании за да можат да се справат со растечките цени, пренесува Танјуг. Loading… Помошта ќе биде обезбедена од Фондот за спас, поради стравувањата од можен бран од нов колапс на енергетските компании. Премиерката Лиз Трас, на нејзиниот трет денПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кралицата Елизабета Втора. во вторникот ја загрижи јавноста за време на средбата со новата премиерка Лиз Трас. Многумина тогаш забележаа дека раката на кралицата е сина. Loading… Знамињата беа спуштени на половина копје, а премиерката Лиз Трас и се обрати на јавноста во Даунинг стрит. – Ова е голем шокПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нема планови Лиз Трас да ја посети Шкотска денеска или утре, соопшти Даунинг стрит. Loading… Официјалниот портпарол на премиерката рече дека не може да обезбеди никакви ажурирања за здравјето на кралицата или каков било контакт што Трас ја имала со палатата. „Премиерот попладнево работи од Даунинг стрит на серија состаноци“,Прочитај повеќе