Лиз Трас не планира да ја посети кралицата Елизабета

Сподели со своите пријатели

Нема планови Лиз Трас да ја посети Шкотска денеска или утре, соопшти Даунинг стрит.

Loading...

Официјалниот портпарол на премиерката рече дека не може да обезбеди никакви ажурирања за здравјето на кралицата или каков било контакт што Трас ја имала со палатата.

„Премиерот попладнево работи од Даунинг стрит на серија состаноци“, рече тој, според Асоцијацијата Прес.

„Како што е стандардно, не би влегувал во никаков контакт, секако меѓу премиерот и палатата“.

Запрашан дали има планови премиерот да отпатува за Шкотска во четврток или петок, тој рече: „Не.

Даунинг стрит, исто така, рече дека не знае за какви било промени во работата  утре во Долниот дом.

„Тоа е одлука на претседателот, во основа, но не сум свесен за каква било промена“, рече тој.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Велика Британија можете да ги прочитате ТУКА.  

Loading...