Лиз Трас не бега од употреба на нуклеарно оружје

Сподели со своите пријатели

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас јасно стави до знаење дека е подготвена да употреби нуклеарно оружје доколку е потребно, дури и ако тоа значи глобално уништување.

Loading...

Лидерот на ториевската куќа Лиз Трус изјави дека би била подготвена да започне нуклеарна војна доколку стане премиер на Велика Британија.

Секретарот за надворешни работи – кој се чини дека ќе го наследи Борис Џонсон – рече дека е „подготвена“ да го притисне нуклеарното копче доколку е потребно – иако тоа би значело „глобално уништување“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Масакар во градинка на Тајланд: Најмалку 31 загинат

„Мислам дека тоа е важна должност на премиерот и јас сум подготвена да го сторам тоа“, рече Трасова за време на состанокот на членовите на Конзервативната партија во Бирмингем во вторникот на прашањето како се чувствува кога го притисна „копчето“ и предизвика „глобално уништување“ ако е потребно.

Трас одговори велејќи:

„Мислам дека тоа е важна должност на премиерот и јас сум подготвена да го сторам тоа“, повторувајќи: „Подготвена сум да го сторам тоа“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Северна Кореја истрела уште две ракети

Министерот и поранешниот британски министер за финансии Риши Сунак се двајцата финалисти во трката за премиер на Конзервативната партија, која уследи по оставката на Џонсон на 7 јули, откако се соочи со бројни политички скандали.