Телефонски броеви на Лиз Трас и 25 британски министри се продаваат на интернет

Сподели со своите пријатели

Броевите на мобилните телефони на британската премиерка Лиз Трас и на 25 владини министри се продаваат на интернет, објавија локалните медиуми.

Loading...

Броевите се достапни на сомнителна американска страница која наплаќа само 6,49 фунти (7,44 евра) за неделен пристап до базата на податоци на телефонски броеви земени во претходните сајбер напади.

Новинарот на „Мејл он сандеј“ го пронашол наводниот број на премиерката за неколку секунди, а откако го барал на „Ватсап“, профилот се појавил со слика од Трас направена минатиот Божиќ.

На страницата се наведени и бројките од 25 министри во кабинетот на британскиот премиер, меѓу кои и министерот за финансии Кваси Квартенг, министерот за одбрана Бен Валас и министерот за надворешни работи Џејмс Клеверли.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Хутите погодија подводни кабли, отежната комуникацијата меѓу Европа и Азија

На страницата е достапен и бројот на лидерот на опозициската Лабуристичка партија, Сер Кир Стармер.

Од Владата соопштија дека се води истрага и дека дел од информациите се стари.