Новиот премиер на Велика Британија: „Сите сме скршени“

Сподели со своите пријатели

Кралицата Елизабета Втора. во вторникот ја загрижи јавноста за време на средбата со новата премиерка Лиз Трас. Многумина тогаш забележаа дека раката на кралицата е сина.

Loading...

Знамињата беа спуштени на половина копје, а премиерката Лиз Трас и се обрати на јавноста во Даунинг стрит.

– Ова е голем шок за нацијата и светот. Сите сме уништени – им порача премиерот на насобраните пред Даунинг стрит.

Трас ја опишува кралицата како „карпата на која е изградена модерната Британија“ и „самиот дух на Велика Британија“.

Таа се сеќава како отишла во Балморал пред само два дена за да се сретне со кралицата и да положи заклетва како премиер и вели дека монархот бил „лична инспирација“ за неа.

Истакнува дека посветеноста на кралицата на должноста била „пример за сите“ и дека денес е „ден на голема загуба“.

Таа го спомна и кралот Чарлс, велејќи дека земјата сега мора да се обедини за да го поддржи и да ја понуди својата „лојалност и посветеност“.

– Боже, заштити го кралот – рече на крајот премиерот.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања во Велика Британија можете да ги прочитате ТУКА.