Трас: Простете за грешките, но останувам

Сподели со своите пријатели

Британската премиерка Лиз Трас се извини за „грешките“ во нејзината програма што ја нарушија довербата на инвеститорите и го намалија нејзиниот кредитен рејтинг пред речиси целосно да биде уништен во понеделникот, но рече дека нема да се повлече.

Loading...

„Сакам да ја прифатам одговорноста и да се извинам за направените грешки“, изјави Трус за Би-Би-Си.

Сакав да дејствувам, но и да им помогнам на луѓето со сметките за енергија да се справат со проблемот со високите даноци, но отидовме предалеку и пребрзо“, рече премиерот.

Канцеларот на државната каса Џереми Хант, кој беше назначен во петокот откако Трас го отпушти нејзиниот близок соработник Кваси Квартенг, во понеделникот ги отфрли преостанатите главни елементи од нејзината програма, вклучително и намалување на нејзината голема енергетска поддршка.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Со автомобил удриле слонче на автопат. Стадо слонови потоа го згазиле возилото

На прашањето дали сега е премиер само по име, Трус рече дека го назначила Хант бидејќи знаела дека мора да го промени правецот.

„Би било целосно неодговорно ако не постапив во националниот интерес на начинот на кој постапив“, рече таа.

„Точно беше што ја сменивме политиката“, додаде таа.

Трас, која стана премиер пред помалку од шест недели, рече дека ќе ја предводи својата Конзервативна партија на следните избори.

Loading...

„Останувам затоа што ме избраа да работам за оваа земја“, рече таа. „И тоа е она што сум решена да го направам“, нагласи таа.

Британската премиерка пристигна во Парламентот во понеделникот, пред обраќањето на министерот за финансии Џереми Хант, откако доживеа низа критики дека не се појавила порано, со обвинувања дека „се крие под маса“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Велика Британија го потврди првиот случај на новиот облик на вирусот Х1Н2

Трас седеше во парламентот со сериозно лице додека Хант им го објаснуваше на пратениците неговиот пресврт од 180 степени во буџетската политика.

Таа ја сврте масата и го отфрли речиси целиот мини-буџет на премиерот и рече дека земјата мора да ги зголеми даноците и да ги намали трошоците за да ја обнови стабилноста и довербата.