„Најголемата закана за Путин во моментов е Пригожин“

Сподели со своите пријатели

Поранешниот советник на Кремљ, Сергеј Марков, изјави дека основачот на Вагнер, Евгениј Пригожин е потенцијално најголемата закана за Владимир Путин, опишувајќи го како „гласот на народот“ затоа што „ја зборува вистината“.

Loading...

Политичкиот притисок врз Путин се зголемува по успешната украинска контраофанзива и руските неуспеси на бојното поле, а неговите сојузници почнаа погласно да го критикуваат начинот на кој војната се води.

Некои аналитичари во последните недели сугерираа дека Пригожин е тој што може да претставува закана за владеењето на Путин.

Пригожин, познат како „готвачот на Путин“ поради договорот за угостителство што го имал со рускиот претседател, неодамна се најде на насловните страници поради неговите остри критики кон воените лидери и богатите руски олигарси, што поттикна шпекулации дека се обидува да го консолидира своето влијание во Русија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Канада воведе нови санкции кон Русија, Иран и Мјанмар

Ги нападна олигарсите

„Евгениј Пригожин рече дека руските олигарси треба повеќе да ѝ помагаат на земјата, да ѝ помогнат на [специјалната воена операција]. Руските олигарси всушност не ги заработија своите милијарди, туку вешто ги измолкнаа кога споделуваа заеднички советски имот“, напиша Марков во објавата на Телеграма

„И сега се обидуваат да го сменат своето државјанство во израелско, ерменско или узбекистанско и да ги украдат тие милијарди таму. Така Евгениј Пригожин станува гласот на народот. Затоа што ја зборува вистината“, вели тој

Зголемената популарност на Пригожин неодамна беше забележана од воени експерти.

Институтот за проучување на војната (ISW) на 24 октомври напиша дека Пригожин продолжува да се здобива со моќ во Русија и дека платеничката паравоена група Вагнер би можела „да претставува закана за владеењето на Путин“.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Британија воведе санкции за руски полковник

Иван Клишч, научен соработник на Меѓународниот центар за одбрана и безбедност, претходно изјави за Newsweek дека е можно Пригожин да му се спротивстави на Путин.

„Тој веројатно ќе се обиде да го прошири своето влијание во федералната политика. Во оваа смисла, Путин ќе мора да се сретне со него. Во спротивно, Путин ризикува да отуѓи моќен сојузник кој всушност може да се сврти против него или барем да престане да соработува“, рече Клишч претходно. месец.

„Граѓанската војна е неизбежна“

Пригожин се потруди да допре до руските националисти кои се фрустрирани од недостатокот на напредок во Украина, пишува независниот руски медиум Медуза.

„Не се случи мобилизација на елитите. Олигарсите и другите претставници на елитата отсекогаш живееле во безгранична удобност и тие продолжуваат да го прават тоа. Се додека нивните деца не одат во војна, земјата нема целосно да се мобилизира. рече тој во октомври, пренесува Медуза.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Путин: Западот поттикнува хаос за да ја задржи светската доминација

Минатата недела, протекоа е-пошта од свиркачите на руската Федерална служба за безбедност, кои предвидуваа „неизбежна“ руска граѓанска војна поради расколот во Кремљ.

„Службата (ФСБ) не е подготвена за внатрешен терор, а Пригожин и Кадиров мислат дека е дојдено нивното време и момент да блеснат. И двајцата разбираат дека ако престанат да се борат и започнат дијалог, ќе престанат да имаат потреба од Путин“, напишал свиркачот во една е-пошта објавена од Newsweek.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.